S dětmi se roztrhl mediální pytel. Napřed jsem skřípaje zuby popatřil na jakýsi novinový titulek nevynalézavého novináře, v němž stálo cosi o Husákových vnucích. Bez mučení přiznám, že mi lezou krkem už Husákovy děti, protože je to nonsens. Jde o klasickou ukázku profláklé novinářské zkratky.

Malá odbočka: před lety se řešil případ dětí, které rodiče neposílali do školy a vychovávali je z pohledu společnosti spartánsky. Jak se jim říkalo? Správně – vlčí děti. Přitom neměly nic společného s osudem batolat, jež se kdysi v Indii ocitla bez rodičů a příbuzných a ujala se jich divá zvěř, vlci. Tyto děti neuměly mluvit, chodily po čtyřech, jedly bez pomoci rukou... Návrat do civilizace se nepovedl, zvyky získané v raném dětství byly silnější. No, dejme tomu, že se to opravdu stalo, historka je stará tak 50 či 60 let. Jenže novodobé "vlčí děti" byly normální, živené, spaly v postýlce, jen neměly ten komfort, který – jak se ukázalo a ukazuje – nutný není, aby si zachovaly lidské vlastnosti a žily v dospělosti plnohodnotný život. Podobně děti Husákovy. Že se komunistická vláda za jeho vedení snažila něco udělat s populací, nedává nikomu důvod nazývat po něm děti, notabene ne jeho.

Mě osobně se to dotýká – a to ne proto, že bych naletěl rodinné politice KSČ, ale proto, že se to vztahuje na moje děti. A ty věru nevznikly ani náhodou na základě přání strany a vlády. Prorodinnou politiku dělá kdejaká vláda ve světě a nevím o tom, že by se podle jejích představitelů pojmenovávala celá generace. Nedosti na tom, jenom dementní mozek může přijít s pojmenováním Husákovi vnuci. Máme snad čekat i Husákovy pravnuky? Uráží mě to. Dětí je málo a nebude na důchody. Další obehraná písnička, kterou slyším většinu života. Nově ji začal hrát a zpívat Babiš, myšlenka však jeho není: kolik máš dětí, takový budeš mít důchod. Opět urážlivá zkratka. Mít či nemít děti už dávno není jen zákonem zachování rodu. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru