Co můžeme od nové důchodové komise, která má za sebou první zasedání, čekat? Určitě důraz na vyšší penze pro ženy a zlepšení podmínek pro fyzicky náročné profese. Jsou to důležité problémy, ale opravdu v nich netkví kořeny krize současného průběžného důchodového systému.

Co dál? Komise bude samozřejmě také "hledat" nové zdroje, které by měly financovat důchody. Už po seznamovacím zasedání komise se ale ukazuje, že na to, aby se našla shoda, je její složení až příliš různorodé. Tak různorodé, že prvním úkolem, který členové komise dostali, bylo vyplnit dotazník s otázkami, jak si představují úplně základní pojmy jako zásluhovost či spravedlnost ve světě penzí.

Komise teoreticky navazuje na práci předchozích komisí, ale fakticky není s promýšlením reformy ani na začátku. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se navíc nechala slyšet, že nemá ráda slovo reforma. Takže se nedivme, že se té skutečné ani nedočkáme.

Co by těmi novými zdroji pro financování penzí mohlo být? Vyšší odvody? Už ty současné jsou v evropském srovnání vysoké. Zvyšování je maximálně tak recept na vytlačování zaměstnanců do sféry švarcsystému a k posílení šedé až černé (a tedy zaručeně nezdaněné) ekonomiky. A že by odvody platilo víc lidí než nyní? To žádná komise nezařídí, leda by vyzvala k masovému lákání cizinců do českých fabrik. Neprůchodné, nehledě na to, že i tyto posily by za čas také měly nárok na důchod.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru