Máme po Oscarech. Kouzlo nechtěného se vloudilo do této jednoduché věty – udílení Oscarů skončilo takovým způsobem, že se neodbytně vnucuje otázka, k čemu to bylo. Kdo vyhrál, není podstatné, jisté – podle článků o této akci – je, že umění a film to v žádném případě nebyly. Zvítězila politická korektnost, dnes místo tohoto výstižného označení máme přehršel jednotlivých komponent od rasismu přes xenofobii po #MeToo.

Za všechny ohlasy jeden výstižný perex: "Americká filmová akademie se poučila z minulých let a udělovala ceny napříč všemi odstíny pletí a ras. Slavnou sošku si domů letos odnáší historicky nejvyšší počet oceněných černošského, asijského, arabského a latinskoamerického původu, včetně žen." Líp se to nedá říct, "konec nadvlády bílých mužů" je taky hezký, ale moc přímočarý. Zatím. Na všechno dojde.

Je to asi rok, co jsem zaznamenal nárůst proklamace, že menšiny je třeba chránit. Do té doby se samozvaní napravovatelé společenských křivd zmohli na problematickou pozitivní diskriminaci, která přece jen příliš bije tím druhým slovem do očí. Tenkrát se propíral v médiích letní čas a postoj EU. Odpůrci se vytasili s ochranou menšin – problémy s letním časem má prý 20 procent lidí. Takže slabé je třeba chránit.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru