Zhruba tři roky praxe stačily k tomu, aby se centrální banka rozhodla vydat přesný výklad zákona o spotřebitelském úvěru. Ukázalo se totiž, že to, co zákon definuje jako "účelně vynaložené náklady poskytovatele spotřebitelského úvěru, které mu vzniknou v souvislosti s předčasným splacením spotřebitelského úvěru na bydlení", si každý finanční dům vysvětluje, jak chce, či spíše jak to vychází nejlépe pro něj. ČNB zjistila, že vzorce výpočtu nákladů se u jednotlivých bank liší. A že spotřebitel ve chvíli, kdy uzavírá smlouvu o hypotečním úvěru, nemá tušení, kolik ho bude stát, pokud se rozhodne utéci předčasně. V praxi se pak stávalo, že předčasné splacení hypotéky klienta jedné banky stálo řádově jednotky tisíc korun, u jiné se vyšplhalo na desetitisíce.

Centrální banka proto vydala výklad zákona – a sáhla k tomu nejvíce restriktivnímu řešení. V podstatě uznává pouze náklady, které přímo souvisejí s předčasným splacením úvěru na bydlení a jejichž výše je zároveň odůvodněná. Což jsou podle výkladu ČNB zejména administrativní náklady.

Náhrada ušlého zisku z úroků, které by spotřebitel zaplatil, pokud by splácel úvěr i nadále, do oněch "účelně vynaložených nákladů" podle ČNB v žádném případě nepatří. V podstatě jde o riziko podnikání, a nikoliv o náklady. To samé platí i pro provizi, kterou banky platí hypotéčním zprostředkovatelům.

Že s tímto výkladem banky nesouhlasí, se nelze divit. Tvrdí, že do nákladů patří i riziko, stejně jako náklady na pořízení peněz, které posléze půjčí klientům. O tom, že díky převisu peněz v bankovním systému jde většinou o peníze, které jsou uloženy u bank na nízkoúročených či neúročených vkladech banky, raději cudně mlčí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru