Globální akciové trhy zažily vynikající start do roku 2019. Index MSCI All Country World za leden a únor totiž posílil o 11 procent. Domnívám se, že další potenciál výrazného růstu je značně omezený. V následujících měsících očekávám tržní konsolidaci kolem stávajících úrovní, případně menší korekci.

Tento názor podporují tři fundamentální faktory. Zaprvé, makroekonomický obrázek se proti konci loňského roku, kdy trhy prošly rapidními poklesy, vůbec nezměnil. Světová ekonomika dále mírně zpomaluje a patrné je to zejména v eurozóně a Číně.

Zadruhé, z historického srovnání jsou valuace přibližně na úrovních historických průměrů, což značí neutrální, respektive férové akciové ocenění. Akcie tak nejsou ani vyloženě levné, ani vyloženě drahé.

A zatřetí, globální dynamika korporátních zisků prudce zpomaluje. Zatímco v druhé polovině loňského roku se pohybovala enormně vysoko kolem 25 procent, dle aktuálních dat dynamika zpomalila ke 14 procentům a zpomalovat bude velice pravděpodobně i nadále.

Růst o 11 procent tak nebyl příliš tažen fundamentálními daty, jako spíše holubičími otočkami Fedu a ECB a náznaky pozitivního vývoje obchodních jednání mezi USA a Čínou. A to není udržitelné po delší dobu.

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru