"Uplynulý rok byl v mnoha oblastech výjimečný. Došlo k bezprecedentnímu poklesu nezaměstnanosti. Počet zaměstnaných osob vystoupal na historicky rekordní úroveň." Zpráva Českého statistického úřadu o vývoji na trhu práce v loňském roce překypuje superlativy. Ve stejném duchu se nesou i výsledky růstu mezd a platů. I tady bylo všechno top a jediné srovnání je prý možné jen s předkrizovým rokem 2008.

A z této krásné, sluncem zalité zprávy o situaci pracovního trhu jak černý flek vyčnívá věta "Muži mají značně vyšší mzdovou úroveň: ve 4. čtvrtletí 2018 byl mediánová mzda žen 26 490 korun, zatímco u mužů byla 31 910 korun, tedy vyšší o 20 procent. Zároveň jsou mužské mzdy rozprostřené v podstatně větší šíři, zejména oblast vysokých výdělků je u mužů notně vyšší než u žen."

Takže v situaci, kdy se daří v historii nejlépe, si žena v průměru odnese každý měsíc domů o 5420 korun méně, což dělá za rok lehce přes šedesát pět tisíc, což je více než dvě měsíční mediánové mzdy mužů. A pokud má tu smůlu a strávila mnoho let studiem, rozdíl ve mzdě s jejím mužským kolegou bude mít ještě vyšší.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru