Není tajemstvím, že téměř před 28 lety, kdy byla v Praze definitivně pohřbena Varšavská smlouva, zavládlo dokonce i na Západě přesvědčení, že mise NATO byla splněna a další existence této aliance postrádá logiku a smysl.

Iluze, že svět po rozpadu Sovětského svazu spěje k harmonii, ale trvala jen krátce. Rusko, které se po roce 2000 začalo vzpamatovávat z katastrofy, za kterou považuje zánik SSSR, se v souladu se svými imperiálními ambicemi vrátilo ke konfrontační politice, útokům na principy demokracie a novému přepisování hranic. Hybridní válka, kterou Rusko rozpoutalo proti civilizovanému světu, ukázala nejméně dvě zjevné skutečnosti.

Zaprvé: globální bezpečnost je v současnosti možná ještě ve větším ohrožení než v době studené války, zadruhé: ze všech bezpečnostních organizací je pouze NATO schopno těmto hrozbám adekvátně a efektivně čelit. Zároveň je to odpověď na otázku, proč se Ukrajina chce stát členem Severoatlantické aliance.

Vývoj našich vztahů s NATO prošel několika etapami. Před měsícem uplynulo 25 let od chvíle, kdy se Ukrajina jako první země bývalého SSSR − nepočítáme-li pobaltské státy − připojila k programu Partnerství pro mír. Ukrajina je jedinou partnerskou zemí NATO, která se zúčastnila všech hlavních aliančních operací a misí. Dokonce i dnes, kdy jsou ukrajinské jednotky nuceny bránit svoji zemi před ruskou agresí, pokračuje účast našich kontingentů v operaci Rozhodná podpora v Afghánistánu a v mnohonárodních silách KFOR v Kosovu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru