Pokud pustíte Huawei do soutěže na budování 5G sítí, zarazíme vám přísun informací tajných služeb, vzkázaly USA včera Německu. Ve zpravodajském světě jde o naprosto výjimečný krok. Jednak obsahem, jednak formou. Pokud se totiž nějaká země rozhodne, že její partner není moc spolehlivý a neměl by už jisté citlivé informace dostávat, moc to nevytrubuje, ale informační kohout pomalu a nenápadně utahuje. Americký krok je tak spíše vzkazem a apelem. Je to signál ukazující, jak se Američané na firmu Huawei dívají, byť nelze vyloučit, že svou roli hraje i současná obchodní válka mezi oběma velmocemi. 

Spolupráce tajných služeb napříč kontinenty je v současnosti naprosto nezbytná. V době internetu a rychlého cestování nejde fungovat bez informací od "spřátelených služeb" (opravdu spřátelených, ne jako v případě StB, která v dokumentech o KGB mluvila výhradě jako o "přátelích"). Informace, kde se podezřelý pohyboval, s kým se stýkal a kam se právě chystá, putují dnes a denně po celém světě. A v případě USA a jejich zdrojů by se Německo ocitlo v těžké situaci.  

Německo bude o bezpečnosti v souvislosti s čínskou firmou Huawei se Spojenými státy mluvit, ale bezpečnostní standardy si stanoví vlastní, reagovala vzápětí německá kancléřka Angela Merkelová. A její slova jsou pochopitelná. Těžko může jen poslušně kývnout a srazit paty. Alespoň navenek musí dát najevo svou samostatnost. Co ale bude s Huaweiem v Německu dále, se teprve uvidí. Je pravděpodobné, že se náhle objeví administrativní komplikace, které čínské firmě řádně zkomplikují život.

Vzkaz USA je ale také odpovědí pochybovačům v České republice, kteří kritizovali rozhodnutí Národního centra kybernetické bezpečnosti. To varovalo státní úřady právě před technologiemi od Huaweie. 

Kritici se dožadovali vyjádření, odkud centrum vzalo podklady pro takové varování. A ačkoli se odpovědi nedočkali, je to víceméně jasné. Vychází z informací nějaké partnerské země, se kterou Česko úzce spolupracuje, a je už jedno, zda to byly Spojené státy nebo někdo jiný. Takové informace se ale nevytrubují, jen se využívají. Teď se ukazuje, že český krok nebyl jen plácnutím do vody. 

Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru