V úterý oznámí výsledky za loňský rok energetická společnosti ČEZ. Rok 2018 by měl ukázat stabilizaci hospodaření. Zajištěné ceny elektřiny se meziročně nezměnily a společnost zvedá výrobu v jaderných elektrárnách zpět na úrovně před objevením problémů s dokumentací. V distribuci se projevují zvýšené investice z poslední doby, klesající marže v maloobchodě firma vyrovnává expanzí v energetických službách.

Firma tak dělá svoje "domácí úkoly" a přes rostoucí nákladové tlaky by měl upravený čistý zisk růst. Stejně tak výhled na následující dva roky je dobrý. Ceny elektřiny budou postupně konvergovat k úrovním na burze, které jsou o třetinu vyšší. ČEZ by se tak mohl z třináctimiliardového dna časem vrátit k zisku okolo 25 miliard korun.

Související

Cena akcií ČEZ ovšem stagnuje a klesají i obchodované objemy. Na jedné straně současní akcionáři nemají chuť prodávat firmu s dobrým výhledem zisku a solidní dividendou. Na druhou stranu potenciální investoři se nehrnou do titulu se slonem ve skříni, kterým je výstavba mamutích jaderných bloků. I se zárukami od státu by se taková investice při současných cenách elektřiny zdaleka nevyplatila.

Do zahájení výstavby v roce 2028 je ovšem daleko a pomoci by mohl například vývoj malých jednotek s výkonem do velikosti jednoho dukovanského bloku a náklady pod 50 miliard korun. S tendrem na výstavbu tak není kam spěchat.

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru