Do dalšího měnověpolitického zasedání České národní banky zbývá necelý týden. Členům bankovní rady tak od čtvrtka začala mediální karanténa. Poslední možnosti na vyjádření hned zkraje týdne využil jeden z nejvíce jestřábích členů Vojtěch Benda. Podle jeho slov současná ekonomická situace nabízí prostor až pro trojí zvýšení sazeb v průběhu letošního roku. Základní úroková sazba by se tak vyšplhala až na 2,50 procenta, což je hodnota blízká rovnovážné úrovni.

Slova Bendy pro trh nebyla překvapením, jelikož nepřinesla nové informace ani otočku v jeho dlouhodobě jestřábím pohledu. Mnohem podstatnější jsou pro trh vyjádření novějších či více holubičích členů. Toho se vzápětí ujal viceguvernér Marek Mora, který si letos dokáže představit nejvýše jedno zvýšení sazeb, ke kterému by navíc nemělo dojít na březnovém zasedání. Podle něj by nejprve měli nabýt jistoty, že česká ekonomika pouze zpomaluje a neřítí se do recese.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru