Penzijní komise, jejímž hlavním úkolem je srovnat penze žen a mužů, na svém pátečním jednání vybrala, o jakých variantách na změnu systému bude diskutovat do budoucna. Z původních ministerstvem práce rozpracovaných sedmi možností vyřadila nejen daňové asignace, ale také všechny možné přímé typy podpory. Asignace by fakticky zvýhodnily bohatší část populace (a snížily výběr do společné pokladny) a přímá podpora žen by byla napadnutelná kvůli diskriminaci mužů.

Zbývá proto společný vyměřovací základ partnerů, prodloužení vyloučené doby zápočtu důchodu a zavedení fiktivního vyměřovacího základu pro pečující osoby.

Ve všech případech musí komise zvážit všechna pro a proti. Podstatou je neubrat dnešním důchodcům (všechny navrhované změny se mají týkat až těch, kteří půjdou do penze někdy v budoucnosti) a přidat budoucím, aniž by se jim poměrově k platu či mzdě snižovala penze. Hlavním cílem pak je, aby ženy, které mají kvůli dětem nižší příjmy, neměly také za trest i nižší penze, jak je tomu doposud.

Přestože komisi teprve čeká dlouhá debata s nejistým výsledkem, neznamená to, že neexistuje žádná zkušenost s navrhovanými opatřeními.

Společný vyměřovací základ

Dopady společného vyměřovacího základu spočítala v roce 2015 studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí s názvem Možnost zavedení sdílení vyměřovacích základů pro stanovení důchodových práv a zohlednění mimomanželských forem soužití při stanovení důchodových práv.

Mimo jiné upozornila na to, že bude třeba brát do úvahy nejen běžné manželské soužití, ale také registrované partnerství či bydlení "bez papíru". A samozřejmě musí celý systém vzít do úvahy, že se lidé v průběhu života mohou i několikrát rozvést či oddat. I to je potřeba zohlednit při výpočtu penzí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru