Pomalu si začínáme zvykat, že výnosy jednotlivých skupin rizikových aktiv nejsou tak synchronizované jako v minulých letech. Ke slovu opět přichází aktivní přístup k investování a vyhledávání podhodnocených aktiv.
Tipem pro odvážné tak může být v těchto dnech díky prezidentským volbám velmi "viditelná" Ukrajina, resp. její trh se státními dluhopisy. Ten nabízí pro domácí, nízkými úroky otrávené investory až pohádkové výnosy. V lokální měně hřivně dvouleté obligace nabízejí na naše poměry až lichvářských 20 procent, pětileté pak 16 procent, v dolarech je to pak něco okolo 10 procent.

Můj hlavní argument, proč tato sázka může stát za hřích, je prostá domněnka, že už pro Ukrajinu o moc hůře být nemůže. Vztahy s Ruskem jsou na bodu mrazu a kromě války se dále zostřit nemohou. Země je zmítaná korupcí, většina obyvatelstva nedůvěřuje státní správě, ale i v tomto případě platí, že situace i díky předpokládaným výsledkům prezidentských voleb má spíše potenciál se zlepšit než naopak.

Země je díky záchranné finanční lince od mezinárodních institucí velmi těsně připoutána k Západu a v poslední době se objevuje zájem i ze strany velkých zahraničních investorů o ukrajinská aktiva. Předpokládané napojení ukrajinského dluhopisového trhu na vypořádací systém Clearstream, spravovaný hlavní německou burzou Deutsche Börse, může tento trend jedině podpořit.

Zda se v tomto případě vyplatí staré moudro, že nakupovat je třeba levně a před ostatními, ukáže až budoucnost.

Související

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru