Pomalu si začínáme zvykat, že výnosy jednotlivých skupin rizikových aktiv nejsou tak synchronizované jako v minulých letech. Ke slovu opět přichází aktivní přístup k investování a vyhledávání podhodnocených aktiv.
Tipem pro odvážné tak může být v těchto dnech díky prezidentským volbám velmi "viditelná" Ukrajina, resp. její trh se státními dluhopisy. Ten nabízí pro domácí, nízkými úroky otrávené investory až pohádkové výnosy. V lokální měně hřivně dvouleté obligace nabízejí na naše poměry až lichvářských 20 procent, pětileté pak 16 procent, v dolarech je to pak něco okolo 10 procent.

Můj hlavní argument, proč tato sázka může stát za hřích, je prostá domněnka, že už pro Ukrajinu o moc hůře být nemůže. Vztahy s Ruskem jsou na bodu mrazu a kromě války se dále zostřit nemohou. Země je zmítaná korupcí, většina obyvatelstva nedůvěřuje státní správě, ale i v tomto případě platí, že situace i díky předpokládaným výsledkům prezidentských voleb má spíše potenciál se zlepšit než naopak.

Země je díky záchranné finanční lince od mezinárodních institucí velmi těsně připoutána k Západu a v poslední době se objevuje zájem i ze strany velkých zahraničních investorů o ukrajinská aktiva. Předpokládané napojení ukrajinského dluhopisového trhu na vypořádací systém Clearstream, spravovaný hlavní německou burzou Deutsche Börse, může tento trend jedině podpořit.

Zda se v tomto případě vyplatí staré moudro, že nakupovat je třeba levně a před ostatními, ukáže až budoucnost.

Související

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru