Bylo to napínavé. Ale nakonec se představitelé Evropské unie Jean-Claude Juncker a Donald Tusk na jedné straně stolu a čínský premiér Li Kche-čchiang na straně druhé shodli na společném prohlášení, které ještě ráno, když čínská delegace dorazila do Bruselu, nebylo vůbec jisté. EU a Čína si tak mohou odškrtnout uskutečněný summit, kde se shodli na reformě Světové obchodní organizace, intenzivnějším jednání o vládních dotacích pro průmysl, zakázali si nucený transfer technologií jako cenu za investice a chtějí sblížit pravidla pro fungování byznysu v EU a v Číně.

Jinými slovy, Čína vzala na vědomí, že Evropa si už nenechá líbit čínské vládní dotace pro firmy snažící se proniknout na evropský trh, a Evropa se pokusila otevřít dveře dalším firmám v jejich pokusu proniknout na čínský trh. Zásadní posun je, že čínský premiér slíbil, že Peking nebude nutit zahraniční firmy sdílet citlivé know-how, pokud budou chtít působit v Číně, a byl ochoten se vůbec bavit o státní podpoře čínským firmám.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru