Prakticky všichni politici ve svých prohlášeních "pevně" stojí za rozvojem jaderné energetiky v Česku. Prý je to jediný způsob, jak zemi s našimi přírodními podmínkami zajistit dostatek dodávek elektřiny a nezávislost na sousedních státech. Těm samým politikům ale zároveň chybí odvaha buď tuto vizi podpořit konkrétními rozhodnutími, nebo se jí vzdát a přijít s jinou alternativou. A česká energetika tak tápe a ztrácí drahocenný čas.

Trend ve světě je přitom už několik let jasný. Drtivá většina investic míří do zelené energie, ta klasická je na ústupu. Nové uhelné zdroje se prakticky nestaví a i těch plynových a jaderných je poskrovnu. Česko však jde proti proudu. Výstavba obnovitelných zdrojů prakticky stojí a jako ambiciózní se nedají označit ani plány ministerstva průmyslu na rozvoj zelené energetiky do roku 2030. Debata se stále točí jen okolo nového reaktoru v Dukovanech.

Související

Podle bývalé ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové v Česku odchod od jádra nehrozí. "Chceme být v Evropské unii lídrem v diskusi o jaderné energetice," řekla Nováková na 15. Mezinárodním energetickém fóru, které v březnu v Praze uspořádala poradenská firma Arthur D. Little.

V Evropě jde ale spíše o výjimečný postoj. Nový jaderný blok nyní staví jen minimum států, naopak další země se od jádra odvrací, Německo poslední reaktor odpojí v roce 2022.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Václav Mucha 28.04.2019 13:36
Strategicky plánovat na 30 let dopředu je něco, co vlády se čtyřletým mandátem prostě nebude nikdy zajímat. V ČR i jinde v Evropě. Hlavně přežít do příštích voleb, ideálně ty ještě vyhrát a po těch dalších prohraných vše hodit na opozici a tak pořád dokola. A Čína se jenom směje, až se za břicho popadá, staví rychlo tratě a skupuje nerostné bohatství, kde se dá (i nedá). Demokracie v globalizovaném světě nemůže fungovat, protože je příliš pomalá a drahá.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru