Prezident Trump si v poslední době opakovaně bral na paškál Fed, kterému doporučil snížit úrokové sazby. Navíc americkou centrální banku vyzval, aby podpořila ekonomiku dalším kolem levných peněz prostřednictvím takzvaného kvantitativního uvolňování. Jinými slovy, aby opět začala nakupovat dluhopisy jeho federální vlády.

Následně řada komentátorů a ekonomů zvedla významně nejen své obočí, ale i hlas a kritizovala prezidenta Trumpa, že ohrožuje nezávislost Fedu. Bohužel Fed se do nepříjemné pozice dostal i sám, když se stal klíčovým věřitelem vlády. Centrální bankéři doplácí na neznalost epigramu Karla Havlíčka Borovského, který před 170 roky psal: "Nechoď, Vašku, s pány na led: mnohý příklad máme, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme."

Historie 19. a 20. století přinesla spoustu příkladů, co se stane, když centrální banka začne krýt deficit státního rozpočtu, a tak financovat dluhy vlády. Kromě hospodářských problémů a vyšší inflace, někdy i hyperinflace, to znamenalo, že centrální banka byla na vládě závislou institucí. Naopak její nezávislost téměř z definice zrušila povinnost spolufinancovat deficit rozpočtu. Následně poučením a základním dogmatem centrálního bankovnictví druhé poloviny 20. století tak bylo, že centrální banka má být nezávislá instituce. A aby jí opravdu byla, nikdy nesmí financovat vládu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru