Hrubý domácí produkt - nikdo ho neviděl a pořád o něm někdo mluví. Na finančním trhu je obava ze zpomalení hlavních světových ekonomik v současnosti top tématem. Stačí, že Čína vykázala růst HDP 6,4 procenta na místo očekávaných 6,3 procenta a trh se zaraduje. A přesto stále čas od času z různých stran slýchám názor, že růst nepotřebujeme. Proč se už nespokojit s tím, co máme?

Příkladů, kdy prostě nepotřebujeme tu lepší telefon, tu chytřejší auto, je přehršel. Sám jsem docela dobrým příkladem. Předchozí telefon jsem vyměnil, až když jsem ten starý rozbil napadrť. Moje auto je stará benzinová "atmosféra" a vůbec nemám potřebu ho měnit. Stručně mohu říci, že z hmotného hlediska jsem saturován. Asi by mi stačilo udržet současný stav. Navíc laškuji s myšlenkou, že některé věci už možná vůbec nepotřebuji. Řada hmotných statků se dnes dá sdílet. Kdyby byli všichni jako já, přestala by ekonomika růst? Byl by to příliš úzký a špatně zjednodušený pohled nejen na člověka, ale i na ekonomiku.

Přijdu do práce a vidím, že jeden z firemních mechanismů nefunguje optimálně. Můžu nad tím mávnout rukou. Babičkovsky můžu říct, že do teď nám to stačilo a chvíli to ještě vydrží. Takové chování, zejména v případě menších a středních firem, vede rychle ke ztrátě konkurenceschopnosti a možná i k zániku firmy. Při širším pohledu jde o plýtvání. Je to mrhání kapitálu a lidské práce. A proto mi to nedá a co lze zlepšit, tak zkouším zlepšit. A může jít o zdánlivé banality jako drobné změny v procesech či v organizaci. A lepší fungování vede k větší efektivitě a ekonomickému růstu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru