Hrubý domácí produkt - nikdo ho neviděl a pořád o něm někdo mluví. Na finančním trhu je obava ze zpomalení hlavních světových ekonomik v současnosti top tématem. Stačí, že Čína vykázala růst HDP 6,4 procenta na místo očekávaných 6,3 procenta a trh se zaraduje. A přesto stále čas od času z různých stran slýchám názor, že růst nepotřebujeme. Proč se už nespokojit s tím, co máme?

Příkladů, kdy prostě nepotřebujeme tu lepší telefon, tu chytřejší auto, je přehršel. Sám jsem docela dobrým příkladem. Předchozí telefon jsem vyměnil, až když jsem ten starý rozbil napadrť. Moje auto je stará benzinová "atmosféra" a vůbec nemám potřebu ho měnit. Stručně mohu říci, že z hmotného hlediska jsem saturován. Asi by mi stačilo udržet současný stav. Navíc laškuji s myšlenkou, že některé věci už možná vůbec nepotřebuji. Řada hmotných statků se dnes dá sdílet. Kdyby byli všichni jako já, přestala by ekonomika růst? Byl by to příliš úzký a špatně zjednodušený pohled nejen na člověka, ale i na ekonomiku.

Přijdu do práce a vidím, že jeden z firemních mechanismů nefunguje optimálně. Můžu nad tím mávnout rukou. Babičkovsky můžu říct, že do teď nám to stačilo a chvíli to ještě vydrží. Takové chování, zejména v případě menších a středních firem, vede rychle ke ztrátě konkurenceschopnosti a možná i k zániku firmy. Při širším pohledu jde o plýtvání. Je to mrhání kapitálu a lidské práce. A proto mi to nedá a co lze zlepšit, tak zkouším zlepšit. A může jít o zdánlivé banality jako drobné změny v procesech či v organizaci. A lepší fungování vede k větší efektivitě a ekonomickému růstu.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak běžný člověk podporuje ekonomický růst v každodenním životě?
  • Co může pro ekonomiku znamenat stále populárnější fenomén sdílení?
  • A proč je důležité efektivní využívání zdrojů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se