Tady je David Černý, ozvalo se mi jednoho rána v telefonu. "Dementujte to, co jste včera vysílal. To může ublížit spoustě lidí," požadoval slavný umělec. Byl dost rozrušený. "Pane Černý, to jste si měl včas uvědomit sám," zněla moje odpověď. Černý mi volal kvůli dnes už legendární plastice Entropa. Konkrétně kvůli obavám, že vyvolá teroristické útoky.

Byl leden roku 2009 a já tehdy pracoval jako zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu. Den předtím jsme s kolegou z ČTK Michalem Půrem vydali zprávu, že Entropa, kterou Česko v Bruselu s velkou slávou prezentovalo jako oficiální výzdobu svého právě začínajícího předsednictví Evropské unie, je podvod. Entropa se následně stala jedním z momentů, s nímž si zbytek Evropy spojuje celou dobu českého členství v EU. Od českého vstupu do unie zítra uplyne přesně 15 let.

Černý tehdy oklamal české úřady, když jim namluvil, že plastika je dílem 27 umělců. Původně tvrdil, že každou zemi na Entropě zpodobnil její vlastní státní příslušník. Stačilo ale zadat do internetového vyhledávače jména údajných autorů a hned bylo jasné, že nikdo z nich neexistuje. Jak je dnes dobře známo, jediným autorem byl ve skutečnosti sám Černý.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.