Začátkem roku vyskočila inflace nad očekávání České národní banky a v březnu se dostala ke třem procentům. I přes vyšší růst cen dosahující horní hranice tolerančního pásma ČNB nebylo zcela jisté, zda centrální banka zareaguje dalším zvýšením sazeb ze současných 1,75 procenta na dvě procenta. Zejména proto, že výhled na vývoj v zahraničí zůstával nejistý a zároveň by současná vyšší inflace měla začít opět zpomalovat.

Poslední mediální vystoupení členů bankovní rady však naznačují, že podpora pro zvýšení sazeb na květnovém jednání se od konce března podstatně zvýšila. Představitelé ČNB se nechali slyšet, že i přes křehký vývoj v zahraničí růst sazeb podpoří, pokud to bude vyžadovat nová makroekonomická prognóza.

To je však velmi pravděpodobné, jelikož koruna výrazně zaostává v posilování za posledními předpoklady ČNB. Signály členů bankovní rady tak vyznívaly spíše ve prospěch růstu sazeb, na což trh zareagoval. Z původně nejistého jednání ve středu očekává růst sazeb 16 z 19 analytiků oslovených agenturou Bloomberg a s velkou jistotou na něj sází i trh.

ČNB tak ve čtvrtek své sazby patrně opět zvýší, poté si však dá s dalším zvyšováním pauzu, alespoň dokud se citelněji nezlepší vývoj v zahraničí. Trh tak dokonce čeká, že další růst sazeb ČNB v následujícím roce již vůbec nepřijde.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru