Státní rozpočet skončil po prvních čtyřech měsících se schodkem téměř třicet miliard korun. Naposledy byl v tomto období ve výrazném minusu v roce 2013, kdy vykazoval dubnový deficit ve výši 16 miliard korun. Ke konci letošního března vykazoval rozpočet schodek 9,2 miliardy korun. Na celý rok počítá se schodkem 40 miliard korun.

Ministerstvo financí upozorňuje, že rozdíl oproti loňskému dubnu, kdy státní finance vykazovaly přebytek 0,8 miliardy korun, je způsobený zejména mimořádným čerpáním peněz z evropských fondů ve výši 20,7 miliardy. "Představovaly část závěrečných plateb vztahujících se k programovému období 2007–2013," uvedl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Po očištění od prostředků z Evropské unie došlo podle něj k meziročnímu zhoršení pouze o 5,4 miliardy korun.

Jenomže i v letošním roce již rozpočet inkasoval mimořádnou platbu v podobě 18 miliard z takzvaného privatizačního účtu. Do něj míří dividendy ze státem vlastněných podniků, zejména ČEZ. Tyto prostředky se obvykle do rozpočtu převádějí až na podzim.

Schodek je způsobený zejména rychlejším nárůstem výdajů než příjmů státní pokladny. Zatímco příjmy oproti prvním čtyřem měsícům loňského roku vzrostly o 6,5 procenta, na straně výdajů je nárůst o 13 procent. Například inkaso daně z přidané hodnoty ve výši 91,5 miliardy bylo za první čtyři měsíce roku meziročně vyšší o 2,2 miliardy, což znamenalo meziroční růst o 2,5 procenta. "Inkaso DPH za první čtyři měsíce tohoto roku tlumil vývoj v lednu a únoru, kde se projevily jednorázové faktory jako nižší počet pracovních dnů," uvedl Žurovec.

Na druhé straně nárůst výdajů podle Žurovce ovlivnily zejména nárůst sociálních dávek, především penzí, o 17 miliard a platů učitelů v regionálním školství o 6,8 miliardy korun. "Na vyšších sociálních dávkách se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 14,7 miliardy," uvedl Žurovec.

Důchodci se letos dočkali největšího zvýšení penzí za posledních dvacet let. Průměrná starobní penze vzrostla o 900 korun a přesáhla tak hodnotu 13 200 korun. Na výsledku rozpočtu se projevilo i zvýšení penze o tisíc korun lidem nad 85 let.

Zároveň se zvedly i další typy vyplácených důchodů, například příspěvky na péči pro osoby ve III. a IV. stupni závislosti. U postižených, kteří se bez pomoci neobejdou, se od dubna zvedl příspěvek na péči na 19 200 korun.

Podle bývalého ministra financí a předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska čísla svědčí o tom, že vládě nastávají potíže s dodržením plánovaného schodku 40 miliard korun, protože obvykle největší tlak na růst výdajů přichází až v druhé polovině roku. "Po čtyřech měsících je obtížné něco odhadovat, ale dovoluji si odhadnout, že dodržení deficitu je ohrožené," řekl.

Navrhuje, aby sněmovna nebo alespoň její rozpočtový výbor zahájil s vládou vážnou debatu na téma státní rozpočet. "Je třeba říct, kde a jaké výdaje zavázat, aby byl deficit dodržen," řekl Kalousek.

"Očekáváme, že státní rozpočet vykáže letos po třech letech přebytků schodek ve výši 30 miliard korun a stáhne celé veřejné finance do zanedbatelného deficitu 0,1 procenta HDP," uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Dodal, že na příjmové straně zaostává výběr daně z příjmu právnických osob, ale v menší míře i ostatní hlavní daňové položky s výjimkou pojistného. To podle něj souvisí očekávaným zpomalením růstu ekonomiky, spotřebou domácností a zisků firem. Na straně výdajů nadále podle Táborského zaostává investiční aktivita.

V souvislosti s vývojem ekonomiky také Česká národní banka snížila odhad růstu ekonomiky na letošní rok - z původních 2,9 procenta o čtyři desetiny na 2,5 procenta. Na příští rok ponechala odhad 2,9 procenta. Zároveň banka v nové prognóze očekává slabší kurz koruny.