Řada západních států nyní řeší, jak se postavit ke spolupráci mobilních operátorů s dodavatelem telekomunikačních zařízení Huawei. Čínský kolos je světovým lídrem v rozvoji technologie 5G, kolem níž se budou stavět nové, superrychlé mobilní sítě. Zároveň je ovšem na Západě podezříván ze špionáže pro komunistickou zemi.

Státy jako Austrálie či Nový Zéland už proto svým operátorům zakázaly odebírat čínské telekomunikační vybavení. Ani Česko přitom nezůstalo pozadu. Od prosince v zemi platí závazné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). To operátorům a dalším strategickým podnikům ukládá, aby technologie Huaweie v kritických částech svých sítí dále zabezpečili nebo se jich zbavili.

O bezpečné výstavbě 5G v Praze od čtvrtka na dvoudenní konferenci debatují experti ze 32 spojeneckých států světa. Daniel Bagge, atašé českého kyberúřadu v USA, v rozhovoru pro HN vysvětluje, jakou pozici má Česko v zabezpečení nových sítí páté generace.

HN: Jak prosincové varování vašeho kyberúřadu ovlivnilo česko-americké vztahy? Mluví se o tom, že přispělo k tomu, že byl premiér Babiš v březnu pozván do Bílého domu, protože Američané vůči Huaweii razí tvrdý postup.

Varování vydané naším úřadem Američany šokovalo stejně jako Huawei. Co se týče pozice české vlády, tak jsem u těch jednání s americkými představiteli přímo nebyl, takže to nemohu komentovat. Myslím si ale, že podklady, které NÚKIB vládě dodal, vedly k tomu, že se věcí začala vláda zabývat i z jiných úhlů pohledu než na základě varování.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak by měli mobilní operátoři reagovat na varování kyberúřadu ohledně Huaweie?
  • Bere Česko všechna bezpečnostní rizika dostatečně vážně?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se