Prezident Miloš Zeman chce využít návštěvu Maďarska k tlaku na premiéra Andreje Babiše, aby stavbu nových bloků jaderných elektráren v Česku zajistil ruský Rosatom. Během návštěvy v půlce května prezident obhlédne i jadernou elektrárnu Paks, kde mají Rusové podle mezivládní dohody z roku 2014 postavit dva nové bloky. Zeman tam chce uspořádat i kulatý stůl pro české a maďarské firmy, které by se na stavbě nové elektrárny v Maďarsku a potenciálně i v Česku mohly podílet. Prezidenta by měla do Maďarska doprovázet podnikatelská delegace, kterou připravuje Hospodářská komora.

Podle zahraničněpolitického poradce prezidenta Rudolfa Jindráka, který byl před lety i velvyslancem v Maďarsku, jsou české firmy svázány především se stavbou starých bloků Paks a to je podle něj hlavní důvod setkání s prezidentem. "Primární důvod není jejich účast na stavbě Paks II, ale samozřejmě se nedá vyloučit, že i o tom se bude hovořit," řekl Jindrák.

Zeman do Pakse pojede 16. května. Svoji návštěvu v Budapešti zahájí podnikatelským fórem 14. května, den po tom bude mít oficiální setkání se všemi předními maďarskými politiky včetně premiéra Viktora Orbána.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.