Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli nařídil armádě pokračovat v útocích na radikály z palestinského Pásma Gazy. Od soboty odtud bylo na Izrael vypáleno asi 400 raket. Nová vlna izraelsko-palestinského násilí si od pátku vyžádala na palestinské straně deset mrtvých, na izraelské tři. 

Izraelská armáda poslala na hranici Pásma Gazy další brigádu a podle svého mluvčího se připravuje na několikadenní boj.

"Dnes ráno jsem nařídil IDF (armádě) pokračovat v masivních útocích na teroristy v Pásmu Gazy. Přikázal jsem také posílit jednotky v blízkosti Pásma Gazy tanky a oddíly dělostřelectva a pěchoty," oznámil Netanjahu v prohlášení, z něhož citují média.

Šéf hnutí Hamás vládnoucího v Pásmu Gazy Ismáíl Haníja signalizoval připravenost k novému příměří s Izraelem. V prohlášení vydaném v neděli večer Haníja napsal, že příměří je možné, pokud se Izrael také zaváže ke klidu zbraní. Požadoval zároveň ukončení více než deset let trvající izraelské blokády Pásma Gazy, k níž se mezitím připojil také Egypt. Jinak prý budou pokračovat další konfrontace.

Palestinští radikálové zahájili masivní raketovou palbu na Izrael v sobotu a pokračovali v ní i v neděli. Izraelská armáda zasáhla v Pásmu Gazy 260 cílů. Mezi palestinskými oběťmi je podle Palestinců i těhotná žena a její čtrnáctiměsíční neteř. Původní zprávy hovořily o matce a dceři, ale palestinské úřady později upřesnily, že šlo o holčičku a její tetu. Izraelská armáda tvrdí, že je nezabila izraelská zbraň, ale palestinská bomba, které nedoletěla k cíli. V noci na neděli jedna z raket zasáhla dům v jihoizraelském Aškelonu a střepina zabila izraelského civilistu.

Armáda oznámila, že při cíleném útoku zabila jednoho z velitelů Hamásu Ahmada Abida Chudrího, který zajišťoval peněžní převody z Íránu k ozbrojeným organizacím v Gaze. Jeho smrt při izraelském náletu potvrdili palestinští svědci.

Izraelští vojáci uvádějí, že v odvetných útocích cílí hlavně na odpalovací zařízení raket a na cíle spojené s radikálními skupinami, které působí v Pásmu Gazy.

Raketa vypálená z palestinského Pásma Gazy pak v neděli zabila izraelského civilistu, zatímco při izraelském útoku byli zabiti dva palestinští ozbrojenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na izraelskou policii a palestinskou organizaci Islámský džihád.

Při izraelském náletu byla v Gaze zasažena šestipatrová budova, v níž měla sídlo i pobočka turecké tiskové agentury Anadolu. Ankara zničení kanceláří agentury odsoudila.

Eskalace násilí přichází pro Izrael ve zvláště citlivém období před nadcházejícím Dnem vyhlášení nezávislosti a blížícím se finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, které bude Izrael hostit v polovině května, připomněla agentura AP. Tvrdé boje by podle ní mohly zastínit tuto událost a případně odradit i zahraniční návštěvníky.

Na vyhrocenou situaci v dané oblasti zareagovala i Evropská unie, která vyzvala k "okamžitému zastavení" ostřelování Izraele z palestinského Pásma Gazy. Zesílené snahy o uklidnění situace oznámil Egypt, který už při minulých vzplanutích násilností zprostředkovával příměří mezi oběma stranami.

"Je naléhavě nutné napravit tuto nebezpečnou situaci v zájmu ochrany životů civilistů," citovala agentura AFP z prohlášení mluvčí unijní diplomacie Maji Kocijančičové. "Izraelci a Palestinci mají právo žít v míru, bezpečí a důstojnosti," napsala mluvčí a zdůraznila, že "jen politické řešení může ukončit násilí. Snahy vyvíjené Egyptem k uklidnění situace zasluhují plnou podporu Evropské unie".

Z Pásma Gazy bylo v sobotu vypáleno na Izrael 200 raket, na což izraelská armáda reagovala protiútokem na pozice radikálních organizací Hamás a Islámský džihád. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze přišli při protiútoku o život dva Palestinci ve věku 22 a 25 let a čtrnáctiměsíční dítě, jehož matka později také podlehla utrpěným zraněním. Dalších 13 lidí bylo zraněno.

Část raket odpálených na Izrael zneškodnila protiraketová obrana. V izraelských městech a vesnicích v blízkosti Pásma Gazy se rozezněly poplašné sirény. Palba z palestinského území podle upřesněných informací zdravotníků těžce zranila jednu izraelskou ženu a lehce dva muže.

Zasažena je také univerzitní nemocnice v Aškelonu, který leží severně od Pásma Gazy. Její ředitel uvedl, že nikdo nebyl zraněn, ale že je poškozeno onkologické oddělení. Zařízení zasáhla střepina. Raketu, která na kliniku mířila, sestřelila protivzdušná obrana. Útoky z palestinského území od soboty zranily podle zdrojů z této nemocnice 112 Izraelců a tři zabily.

Sobotní konfrontace následuje po pátečních bouřlivých demonstracích na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Při izraelském náletu přišli v pátek o život čtyři Palestinci, z nichž dva náleželi k ozbrojenému křídlu Hamásu. Izrael náletem reagoval na palestinskou palbu, která zranila dva izraelské vojáky. Hamás hned v pátek pohrozil Izraeli odvetou.

U hranice Pásma Gazy se již od loňského března konají protesty, nejsilnější jsou vždy v pátek. Palestinci se jimi snaží vymoci ukončení blokády palestinského Pásma Gazy, kterou Izrael zavedl v roce 2007, když se vlády nad tímto územím ujalo radikální hnutí Hamás. Rovněž chtějí upozornit na právo návratu Palestinců do původních domovů v dnešním Izraeli. Od začátku demonstrací Izraelci podle agentury AFP zabili téměř 270 Palestinců, o život přišli rovněž dva izraelští vojáci.

USA útoky na Izrael odsoudily, Íránu se nelíbí jeho odveta

Spojené státy odsuzují raketové útoky z palestinského Pásma Gazy na Izrael a podporují právo Izraele na "sebeobranu". Uvedla to mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová.

"Vyzýváme ty, kteří jsou za toto násilí zodpovědní, k okamžitému ukončení této agrese," uvedla Ortagusová. "Stojíme za Izraelem a plně podporujeme jeho právo na sebeobranu proti těmto odporným útokům," dodala.

Írán odsoudil podle něj "brutální" útok Izraele na Pásmo Gazy a obvinil Spojené státy z bezmezné podpory Izraele.

"Díky neomezené americké podpoře tohoto (izraelského) režimu a trapnému mlčení některých islámských vlád nemají sionistické zločiny na okupovaných palestinských územích konce," citovala íránská agentura Fars prohlášení mluvčího íránského ministerstva zahraničí Abbáse Musávího.