S nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu bychom si měli položit otázku, jakou Evropu si vlastně do budoucna přejeme. Pevně věřím, že příští generace Evropanů by měla žít na kontinentu, který je vnitřně soudržný a zároveň schopný konkurovat světu, na kontinentu, který je věrný svému odkazu vyváženého rozvoje a solidarity mezi jednotlivými státy i generacemi a zároveň podporuje inovace a podnikání. To vše potřebujeme nejen k zachování a dalšímu posilování vůdčí role Evropy ve světě, ale také k tomu, aby právě zde vznikala nová pracovní místa s vyšší
přidanou hodnotou.

Základním kamenem Evropské unie je přitom politika soudržnosti, jež podporuje sbližování životní úrovně v různých oblastech a zaručuje, že na cestě ke společenskému a hospodářskému pokroku nebude opomenut žádný z evropských regionů. Když byla v roce 1958 založena Evropská investiční banka (EIB), patřilo k jejím prvořadým cílům zvýšení životní úrovně obyvatel středomořských regionů, kupříkladu jižní Itálie – oblasti zvané též "Mezzogiorno".

Postupem času se záběr banky rozšířil i na další oblasti západní a jižní Evropy a význam programů na podporu soudržnosti dále vzrostl po posledních vlnách rozšiřování Evropské unie o státy střední a východní Evropy v letech 2004, 2007 a 2013. EIB jakožto finanční páka unie směruje každoročně přibližně 30 procent všech svých úvěrů do projektů zaměřených na hospodářskou konvergenci a vyvážený regionální rozvoj v celé Evropě. Soudržnost zůstane jedním z hlavních cílů politiky EU a EIB také v následujících letech.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru