Na poslední květnový den nebude Andrej Babiš vzpomínat rád. Do Česka dorazil předběžný verdikt Evropské komise, ze kterého plyne, že Česko by mělo vrátit kvůli jeho střetu zájmů evropské dotace za bezmála půl miliardy korun. Audit konstatuje, že i když Babiš vložil svůj Agrofert do svěřenských fondů, dál ho fakticky ovládá. Má ekonomický zájem na dotacích a přitom je z pozice premiéra tím, kdo se podílí na nastavování dotačních pravidel a má vliv na realizaci evropského rozpočtu v Česku. Auditoři to formulují velmi tvrdě: “Pan Babiš se zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí.” Ať si Andrej Babiš tvrdí, co chce, je to bezprecedentní situace. Premiér členské země EU je podezřelý, že se neoprávněně obohacuje z evropských peněz. Větší antireklamu na Česko asi vymyslet nelze.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Stanislav Ryšánek 01.06.2019 23:48
Že se nic nestane je víc než pravděpodobné. Koneckonců věční kritici Babiše nedělají nic jiného, než že ho kritizují. Od samého začátku. Žádná vlastní invence, žádné vlastní cíle, kterými by se probíjeli vpřed a oslňovali svou zářnou vizí národ. Jen autopilot AntiBabiš. Také vám říkali v dětství, že nesmíte volat o pomoc, když ji nepotřebujete, jinak v čase nouze nemusí skutečná pomoc dorazit, protože nikdo nebude věřit, že ji opravdu potřebujete? Jak tato stará pravda funguje, uvidíme v následujících dnech. Ať tak či tak, je Babiš požehnáním pro média, obzvlášť v dnešní době, kdy se hraje na počet kliknutí, otevření, přečtení, následování, ... proto se o něm pořád píše. Čím bombastičtější titulky, tím lépe. Zajímavá je ovšem jiná věc. Nečetl jsem snad nikdy nic pozitivního, všichni autoři všech článků to Babišovi dávají pěkně „sežrat“. Koneckonců, čím silnější slova a názor, tím víc lajků. A čím víc lajků ... nevím, jak to tam u elektronické novinařiny dnes chodí, ale určitě si mohu domyslet, že lajky a příjmy budou spolu nějak souviset. Jenže Babišova strana má konstantní podporu kolem 30%, což nutně musí znamenat, že zde existují nějaké pozitivní informace, o kterých se však z nějakých důvodů nepíše. Člověk ani nemusí být milovník koblih, jak se dnes v diskusích titulují zapálení pisatelé, aby si položil návodnou otázku: „Proč tomu tak je?“ Samozřejmě, že odpověď neznám, ale nabízí se jich hned několik. Nikdo by takový článek nečetl? Hrozí, že by autora podrobili na ulici lynči? Anebo se můžeme prostě uklidnit tvrzením, že novinářská nezávislost je dnes stejně častá jako nevěsta panna. Škoda, že Babiš nerozdává salát. V diskusích by byla větší psina.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru