Incident mezi Rumuny a etnickými Maďary v rumunském Sedmihradsku přerostl v diplomatický spor poté, co se příslušníci obou národů střetli na vojenském hřbitově v oblasti obývané maďarskou menšinou. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v pátek vyzval Bukurešť, aby zastavila další "protimaďarské provokace", informoval server Balkan Insight.

Konflikt na vojenském hřbitově ve vesnici Valea Uzului nastal poté, co rumunské úřady v jeho blízkosti vztyčily 52 betonových křížů, označujících hroby padlých rumunských vojáků. Ve čtvrtek skupina Rumunů, v níž byli i pravoslavní kněží, prorazila lidský řetěz kolem hřbitova, který vytvořili příslušníci maďarské menšiny v Rumunsku.

Video, zveřejněné v rumunských médiích, ukazuje desítky lidí mávajících rumunskými vlajkami, kteří za zvuku nacionalistických písní z tlampačů prorazili kordon lidí kolem hřbitova a vtrhli na pietní místo.

Rumuni tvrdili, že na hřbitov přišli u příležitosti takzvaného Dne hrdinů uctít v míru památku mrtvých rumunských vojáků. Etničtí Maďaři se na stejné místo přišli pomodlit za své padlé z první světové války. Policie se nepříliš úspěšně snažila obě skupiny od sebe oddělit.

Maďarské ministerstvo zahraničí v pátek podle agentury MTI předvolalo rumunského velvyslance, jemuž předalo protestní nótu. V té si stěžuje na "znesvěcení hrobů" a bití příslušníků maďarské menšiny. Po Rumunsku požaduje důkladné prošetření tohoto "ostudného incidentu". Rumunský ministr zahraničí Teodor Melešcanu uvedl, že situace byla pod kontrolou a podařilo se ji vyřešit "bez nezbytných vnějších nekonstruktivních zásahů".

Napětí kolem hřbitova vyvolaly v dubnu rumunské úřady, když tam postavily několik desítek křížů, aby vzdaly hold menšině pohřbených rumunských vojáků. Kříže nainstalovaly bez konzultace s komunitou Maďarů, která se o hřbitov stará. Jejich betonové provedení navíc kontrastuje s původními kříži, které jsou ze dřeva. Napětí ještě více vzrostlo poté, co někdo nově umístěné kříže zakryl černými pytli na odpadky.

V rámci kampaně před nedávnými volbami do Evropského parlamentu místo navštívil kandidát na europoslance George Simion, který pak prohlásil, že ho tam napadli maďarští "extremisté".

Maďarsko ztratilo historický region Sedmihradsko ve prospěch Rumunska po první světové válce. Řada z odhadovaných 1,2 milionu etnických Maďarů žijících v Rumunsku si stěžuje na diskriminaci, což místní úřady odmítají.

Na hřbitově Valea Uzului je pohřbeno přes tisíc vojáků z většiny Maďarů, kteří v okolí padli za první světové války, kdy bylo území součástí Uher v rámci Rakousko-Uherska. Kromě Maďarů a Rumunů jsou tam pohřbeni i vojáci rakouské, ruské, srbské, německé a italské armády. Část z nich zemřela za druhé světové války.