Na Letenské pláni se podle výpočtu operátora T-Mobile v neděli sešlo více než 283 tisíc lidí.  Přišli sem vyjádřit nesouhlas s předsedou kabinetu Andrejem Babišem (ANO) a ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). Žádali jejich okamžitou demisi. Už před začátkem akce byly plochy nejblíže u pódia plné a pořadatelé posílali proudy protestujících lidí do vzdálenějších sektorů. Nakonec byl obsazený prakticky celý prostor od ministerstva vnitra a podél Sparty. Jde o největší protest od roku 1989, tedy od Sametové revoluce, která svrhla tehdejší totalitní komunistický režim. 

A stejně jako před třiceti lety se i tuto neděli na pódiu střídali v projevech umělci nebo známé osobnosti. Mnoho lidí včetně třeba kapitána hokejové reprezentace Jakuba Voráčka akci podpořilo. "Přála bych si, aby se prezident této země nevysmíval tisícům. Měl by se zajímat o to, proč jsou nespokojení. Přála bych si, aby premiér, který netuší, co znamená pravda, čest a svědomí, který námi pohrdá, odešel z prohraného boje a vrátil se na Slovensko," vzkázala Babišovi z tribuny třeba zpěvačka Bára Basiková.

Zpěvák Tomáš Klus pak nazval premiéra Voldemortem a apeloval na dav před sebou, aby dál sledoval politické dění kolem sebe. "A už nikdy nás podobná situace nemusí potkat," dodal Klus. Z toho, kolik umělců dorazilo, plyne, že protesty mají velkou podporu. A nejde jen o ně. "Nejste masa, která se dá zmanipulovat zájmem jednotlivců nebo skupin," prohlásil biskup Václav Malý, který patří mezi ty, jež protestující rádi poslouchají.

Okolnosti demonstrace ukazují ještě jednu zajímavou paralelu s rokem 1989. V domě hned vedle pláně, na jehož střeše seděla část demonstrantů, kdysi bydlel poslední komunistický premiér Ladislav Adamec. Je to ten politik, který skončil právě po Sametové revoluci. Mimochodem Adamec tehdy v listopadu právě na Letné k protestujícímu davu promluvil.

Nynější předseda vlády Andrej Babiš, jehož demisi velká část protestujících požaduje, trávil nedělní odpoledne v Liberci, kde se konala Olympiáda dětí a mládeže. Dosud se nesetkal s těmi, kdo demonstrace proti němu organizují a v Liberci k lidem nepromluvil. I tak se však na severu Čech setkal s odporem - když jeho jméno divákům přečetl moderátor dětské olympiády, začala část lidí hlasitě pískat. 

Poslanecká sněmovna bude ve středu hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě, ale to stejně jako protesty Babiš nejspíše bez větších problémů ustojí. Volby vyhrává, věří mu kolegové z hnutí ANO a nejde proti němu ani jeho vládní partner sociální demokracie nebo komunisté, kteří kabinet zatím podporují. Opozice tedy nemá dost hlasů na vyslovení nedůvěry vládě. "Sleduji to pečlivě - ale je to stále stejné. Demonstrovat je v pořádku - a je supr, že tu možnost máme. Jenže je tu jedno ale: Ve svobodném světě uprostřed západní Evropy demonstrovat za svobodu?" reagoval v neděli na protest na Letné poslanec ANO Martin Kolovratník. "Jsem ctitelem a obdivovatelem Václava Havla a trochu mě mrzí, že některá jeho hesla jsou podle mého názoru zneužívána. Proto opět prosím účastníky: nevěřte na první dobrou všemu co vám říkají. Přemýšlejte, analyzuje, používejte kritické myšlení," reagoval Kolovratník na otázku HN.

Právě názor zástupců ANO je přitom podle sociologa Daniela Prokopa klíčový. "Mohlo by ho ohrozit, pokud by ANO byla klasická strana, která reaguje na tak velkou kritiku výměnou vedení," říká Prokop. Další, co by premiéra ohrozilo, by bylo odmítnutí spolupráce ze strany potenciálních koaličních partnerů.

Protestující lidé, kteří byli na Letné, jsou na rozdíl od členů ANO či koaliční ČSSD a komunistů přesvědčení, že Babišovy potíže už nelze řešit jinak než jeho odchodem z postu předsedy vlády. Bylo to napsané na mnoha transparentech nad hlavami v davu. Někdo na ceduli vyzýval Babiše přímo k demisi, jiný ho posílal pryč heslem "Jdi do řepky". Každý pojal heslo akce po svém, ale všichni, s nimiž redakce hovořila, se shodli v tom, že nesouhlasí s šéfem ANO a požadují jeho odchod z vlády.

"Nejsme spokojení s vládou Andreje Babiše a jak to celé vede. Chceme jeho odchod, chceme, aby nám nevládla StB, aby nedosazoval do funkcí své lidi a aby nedělal z Česka žluté království," řekla na demonstraci Dagmar Zoulová, která na akci dorazila s několika přáteli z Řeže u Prahy. S transparentem "Včely proti Babišovi" a výraznými žlutočernými doplňky patřili ona a její známí mezi ty viditelnější protestující.

Pozornost poutala také dvojice mladíků Josef Dvořák a Lukáš Polák, který byl oblečený v pruhovaném kompletu a na hlavě měl masku s podobiznou Babiše. Oba protest pojali komerčně a kolemjdoucí upozorňovali na to, že vytvořili hru "Chyťte Bureše". Jde o únikovou logickou hru v níž mají účastníci hodinu času na splnění série úkolů. "Ve hře jsme přenesli hráče do alternativní budoucnosti roku 2023, ve které Česko ovládá diktátor Bureš. Cílem týmu je najít důkazy a svrhnout vládu diktátora," říká Dvořák s tím, že doufá, že i díky hře se ona alternativní budoucnost nenaplní.

Lidé, kteří během protestu rozdávali letáky propagující komerční záležitosti, se objevilo více. V davu kousek od pódia však také stála skupina demonstrantů s opačným viděním světa. Jejich velký transparent s nápisem "Vyvlastnit Agrofert, Bakalu, Horáčka, Kellnera" okolí jasně ukazoval, že tady stojí levicově smýšlející lidé. "To heslo je trochu provokace, neberte to doslova. Náš ideál zavedení demokratické veřejné správy výrobních prostředků, aby se v rukou jednotlivců nekoncentrovala velká moc, kterou by pak mohl dotyčný zneužívat," reagovala na otázku HN zástupkyně organizace Socialistická solidarita. Podle jejich letáku požadují zavedení "ekonomické demokracie", což je systém, v němž bohatství spravují všichni, kdo se na jeho tvorbě podílejí. V praxi to znamená, že by firmu řídili třeba i zaměstnanci z výroby.

Další demonstrace během léta předseda organizace Milion chvilek Mikuláš Minář nechystá. Oznámil to v závěru akce na Letné. Vyzval ale lidi k ostražitosti. Pokud by se během následujících týdnů vláda dopustila nějakého nedemokratického přešlapu, svolá protesty znovu. Na konec září pak chystá pochody a další velkou demonstraci připravuje na 16. listopadu, předvečer výročí Sametové revoluce. "Máme národní rys, že se dokážeme vzchopit jen na chvíli. Rychle vzplaneme, ale rychle nás uhasí. Zkusme vydržet déle, tohle utkání nebude krátké. Možná, že budeme hrát i v prodlouženém čase. Vytrvejte. Až u vás Mikuláš zazvoní, tak nedělejte, že nejste doma," vybízel demonstranty k pokračování akcí také scénárista a herec Zdeněk Svěrák.

Mobilní operátor T-Mobile nejprve uvedl, že se na místě sešlo přes 258 tisíc lidí, ale v pondělí ráno svůj výpočet aktualizoval na  283 tisíc. Vychází z údajů o sim kartách na místě a ze svého podílu na trhu. "V případě demonstrace na Letné jsme analyzovali několik předchozích nedělních odpoledne a podvečerů. Zvolili jsme takové referenční neděle, které nejsou ovlivněné nějakou jinou mimořádnou akcí, jako je například fotbalové utkání, nebo státní svátek a podobně. Tyto dny by nám běžný provoz zkreslily. Při očišťování dat vždy zohledňujeme i počasí a nepracujeme s daty, kdy bylo extrémně špatné počasí," vysvětlil Petr Švec, datový analytik T-Mobile. 

Hromadná doprava už před začátkem demonstrace kolabovala. Metro přestalo zastavovat na stanicích Hradčanská a Vltavská. Policie odkláněla auta od Letenského tunelu, lidé ho využívali jako alternativní přístupovou cestu. Problémy hlásili také operátoři, jejichž mobilní síť postihly v lokalitě výpadky.

Impulzem pro sérii demonstrací v Praze i regionech, která nedělí vrcholí, byla v dubnu demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a výběr jeho nástupkyně Marie Benešové (oba za ANO). Kněžínek úmysl odejít z vlády oznámil den poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo, kde mezi obviněnými figuruje i Babiš. Premiér případ označuje za politickou kauzu. Požadavky demonstrantů se postupně zaměřily na celou vládu a demisi premiéra.

Lidé na demonstraci do Prahy přijeli svými auty i veřejnou dopravou z celého Česka. Někteří si objednali autobusy. Někteří účastníci speciálně na protest přijeli ze zahraničí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli novinářům řekl, že nerozumí tomu, proti čemu lidé demonstrují. Od svých příznivců cítí podporu a tím se chce řídit. "S Benešovou jsme udělali vše, abychom vyvrátili ty domněnky, splnili jsme i požadavky ohledně zákona o státním zastupitelství. Mrzí mě to, lidé protestují proti něčemu, co se nestalo a ani se nestane," uvedl Babiš. Po sobotní schůzce s prezidentem v Lánech řekl, že mu podporu vyjádřil prezident Miloš Zeman. Opozice ale v návrhu zákona o státním zastupitelství vidí posílení vlivu ministerstva spravedlnosti na výběr vedoucích žalobců.

Premiér Andrej Babiš nesouhlasí s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice. Napsal to v textové zprávě, kterou poskytl úřad vlády. Babiš ocenil, že v Česku mohou lidé 30 let po revolučním roce 1989 svobodně demonstrovat a vyjadřovat své názory. O některých si však podle něj může normální člověk myslet své.

Babiš označil některé projevy demonstrantů za neuvěřitelné. "Byl to prý dnes pestrý proud lidí, kteří hovořili o nezávislosti justice, u toho mě posílali rovnou do kriminálu, našeho pana prezidenta (Miloše Zemana) do rakve, a třeba by i znárodňovali soukromé společnosti. Neuvěřitelné. Ale i tohle jsou názory, které můžou v demokracii zaznít, i když normální člověk si o nich tedy může myslet své," napsal premiér.

Protesty začaly v dubnu kvůli obavám ze zásahů do nezávislosti justice. Babiš to odmítá. "Absolutně nesouhlasím s tvrzením, že bych já osobně nebo naše vláda zasahovala do nezávislosti justice. Nikdy jsme do ní nezasáhli, ani nezasáhneme. I předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že u nás nezávislost justice není ohrožena," uvedl.

Dosud největší demonstrací od roku 1989 je zřejmě protest z dubna 2012, který na Václavském náměstí pořádaly odbory s cílem zastavit reformy vlády Petra Nečase (ODS). Podle organizátorů se jí zúčastnilo až 150 000 lidí, policie jejich počet odhadla asi na 90 000. Na minulý protest proti Benešové a Babišovi na Václavském náměstí podle pořadatelů přišlo 120 000 lidí, podle Babiše odhadla policie počet účastníků na 90 tisíc.

Demonstrací, které se konaly 25. a 26. listopadu 1989, týden po potlačení studentského průvodu na Národní třídě, se účastnilo na 800 tisíc, respektive 500 tisíc lidí.

Je to malý zázrak, říká o demonstraci na Letné Minář

Je to malý zázrak, říká o demonstraci na Letné Minář