Měnám rozvíjejících se trhů střední a východní Evropy se první polovina roku vydařila a mají našlápnuto na solidní celoroční výsledek. Statistikám vévodí ruský rubl, který si vůči euru letos zatím připisuje více než 10 procent. 

A není divu, ceny ropy, které představují pro Rusko alfu a omegu, jsou aktuálně o téměř pětinu výše, než tomu bylo na počátku roku. Hluboko za rublem se na druhém místě krčí izraelský šekel, třetí místo drží naše koruna. Té bezesporu k bronzové příčce a letošnímu více než procentnímu zisku přispělo její červnové posílení.

Dosavadní vývoj jako by byl zrcadlovým odrazem toho loňského. Loni vedly zvyšující se dolarové sazby k odlivu prostředků z rozvíjejících se trhů, což se negativně podepsalo na jejich měnách a dluhopisech. Naopak letošní rok je ve znamení sílících očekávání, že americká centrální banka půjde opačným směrem. A to představuje vodu na mlýn lépe úročeným měnám.

Pokud americká ekonomika opravdu spadne do recese a negativně ovlivní růst v dalších částech globální ekonomiky, i tam dříve či později půjdou úrokové sazby dolů. Zatím ale úrokový diferenciál hraje v jejich prospěch.

Pokud zohledníme úrokové výnosy, žebříček nejvýkonnějších měn rozvíjejících se trhů se lehce změní. I nadále mu bude vévodit rubl s eurovým ziskem téměř 15 procent, koruna spadne na páté místo se solidním výnosem přes dvě procenta.