Informací je příliš mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat?

Možná jeden novinový editor. Tady je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářských novin.

- Facebooková kryptoměna Libra vyvolala pozdvižení. Dokonce i u amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už nahlas zauvažoval (pokud to tak v jeho případě můžeme říct) o přísnější regulaci kryptoměn. Tady je docela zajímavý pohled na to, co může Libra způsobit.

- Pro a proti dalšímu jádru.

- A jádro ještě jednou, tentokrát podle Jiřího Hlavenky. Docela přísné.

- Zde malé avízo na akci, která bude stát za to. Dobrý nápad.

- Příběh “Anne Frankové” z pražské Ořechovky. Možná by to chtělo víc příběhů z tohoto období. Třeba bychom si pak lépe rozuměli.

- Má Andrej Babiš strach z Milionu chvilek pro demokracii? Vzejde z masových protestů na Václaváku a na Letné nová politická strana? Zajímavý díl podcastu Vinohradská 12 z dílny Českého rozhlasu.

- Tohle doporučuji přečíst každému, koho by třeba napadl ten šílený nápad podnikat v Česku ve velkém a s “podporou” státu.

- Krkonoše usychají.

- A znova sucho. Přičemž musím předeslat, že se zde v budoucnu objeví ještě mnohokrát. Protože je to za a) jeden z největších problémů současnosti a za b) jeden z největších problémů současnosti, který politici a úředníci neumí adekvátně řešit. (paywall)

- Tisíc korun na měsíc pro dítě. Nebo taky nic. Úplně obyčejně děsivá situace nemála samoživitel(ů)ek. Tohle se nedá odbýt ignorantským “měly si dát pozor na to, koho si berou”.

- Pokud jste ještě neviděli, tak tady jedna deprese z Ruska.

- Jedna z nejodvážnějších současných českých novinářek předává osobní svědectví o tom, jak vypadá migrace ze severu Afriky do Evropy.

- Nedosáhli jsme už náhodou maxima naší inteligence? Nebude lidstvo už jen víc a víc hloupé?

- S tímhle pánem vyšel tento týden rozhovor u nás v DVTV. Ale doporučuju velmi k přečtení i tenhle psaný rozhovor z června. Snad vám z toho nepůjde hlava kolem tak jako mně. Raději se po jeho přečtení ohmatejte, jestli vůbec jste.

- Dnešní Čína je i tohle. Děsivé. (video)

- A na závěr jeden tip, tentokrát ne na čtení, nýbrž k poslechu. Pokud třeba cestujete do prací a škol či kamkoli jinam se sluchátky na uší, tady můžete najít takřka nevyčerpatelný zdroj informací nebo i zábavy. (audio)

Dobré čtení, dobrý poslech a dobrý víkend.
jk

Jan Kubita

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru