Zítra to bude přesně rok, co se společnost Apple stala první firmou světa, které burza přisoudila hodnotu vyšší než jeden bilion dolarů. Vyvrcholila tak snová "pětiletka", během které kalifornská firma jasně dominovala světovým burzám. Nejvyšší tržní kapitalizaci (hodnota firmy počítaná jako násobek počtu akcií držených investory a jejich tržní ceny) měla prakticky nepřetržitě od roku 2013 a suverénně vládla i v dalších finančních ukazatelích, jako je čistý zisk či objem držené hotovosti.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

mtsp 03.08.2019 17:40
pozoruhodně promíchané informace dohromady dávají úplně jiný obrázek než je realita. hodnota je cca stejná jako před rokem, ale třeba google a amazon je dokonce níže. Spíše než stagnují se postupně vracejí nahoru po výplachu, to by nešlo bez dobrých výsledků. u applu je to třeba 48% meziroční nárůst tržeb u wearables. základna iphonů a i dalších zařízení se přes poklesy prodejů neustále zvyšují, což se odráží právě i např. v rostoucích službách. Proti tomu co se píše v článku, by se dalo říct, že ten přechod na poskytovatel služeb v oblasti zábavy nebo financí a zdravotnictví (od prostého výrobce komunikačního hardwaru) je celkem kontrolovaný a řízený, resp. vědí co dělaj. Zisky vracejí investorům, investují v řádech miliard USD (loni nakoupili 16 firem a startupů) a přesouvaj zaměřením společnost tam, kde se firmy ohodnocují na 20 až 60 násobek čistého zisku, čili lze naopak očekávat růst ceny této akcie.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru