Boj Donalda Trumpa proti americké centrální bance je poměrně známý. Být to na Trumpovi, byly by úroky na nule hned zítra, aby ekonomika a akciové trhy rostly, bez ohledu na vedlejší účinky této "léčby". V minulém týdnu jsme však mohli sledovat souboj těchto supertěžkých vah v trochu jiném světle.

Nejprve Federal Reserve na ostře sledovaném a velice očekávaném zasedání snížil úrokové sazby. Vzhledem ke skutečnosti, že to bylo poprvé od poslední finanční krize v roce 2008, šlo o mimořádnou událost. Čtvrtprocentním poklesem sazeb byli investoři nejprve zklamáni, protože mnozí předpovídali i půl procenta a nečekali tak jestřábí komentář. Akcie reagovaly výprodejem, avšak po uklidnění paniky a důkladné interpretaci doprovodného komentáře předchozí ztráty vymazaly, tedy krok Fedu lze optikou investorů hodnotit pozitivně, i když méně, než se čekalo.

Hned den nato veškeré snahy Fedu zcela potopil Donald Trump, když v pár tweetech zvýšil cla na další zboží z Číny. I když se Trump rád prezentuje jako ten, jehož cílem je síla americké ekonomiky a růst akciových trhů, jeho činy způsobují pravý opak. Akciové trhy i americký dolar přešly do volného pádu a naopak bezpečné přístavy jako státní dluhopisy, zlato nebo švýcarský frank strmě rostly.

Na zmíněných dvou událostech a reakcích trhů je vidět, jak nyní světové kapitálové trhy ovládají dva zásadní a přitom protichůdné faktory. Na jedné straně Trump dělá vše pro to, aby globalizace, zdroj našeho zbohatnutí v posledních 30 letech, zařadila zpátečku. Proti němu centrální banky, které se snaží vše zachránit ultrauvolněnou měnovou politikou. Je otázka, kdo zvítězí. V kratším horizontu může mít měnová politika navrch. Ale dlouhodobě ekonomickou realitu porazit nemůže. 
Související
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru