V mateřských školách přibývá dvouletých dětí. Zatímco před deseti lety jich do školek chodila zhruba čtvrtina, v uplynulém školním roce to byly dvě pětiny. Situace je ale v různých krajích odlišná. Celkový počet dětí ve školkách se v posledních třech letech příliš nezměnil, loni docházelo do školek 364 tisíc dětí. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, které ve středu jeho pracovnice představily novinářům.

"Za posledních deset let stoupl ve školkách počet dvouletých dětí, které je navštěvují, a to z 26 tisíc na 45 tisíc," uvedla Helena Chodounská ze statistického úřadu. Alespoň některé dny v týdnu tak podle ní chodilo v minulém školním roce do školky zhruba 40 procent dvouletých dětí v Česku, zatímco v roce 2008/2009 to byla přibližně čtvrtina.

Dvouleté děti podle statistiků tvoří v průměru 12,5 procenta dětí ve školkách, mezi kraji jsou ale výrazné rozdíly. "To je patrně dáno také dostupnou kapacitou školek v jednotlivých krajích," řekla Chodounská. Vzhledem k tomu, že při zápisech mívají přednost děti starší, přijmou dvouleté hlavně v regionech, kde mají školky dost míst. Od začátku školního roku 2017/2018 mají totiž školky povinnost přijmout všechny děti, které půjdou další rok do školy. Případy, kdy děti do školky i přes nové nařízení nechodily, se našly v různých částech republiky. V roce, kdy začalo nové nařízení platit, jich do školky nechodilo 3400. Zjistila to veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Při nesplnění povinnosti hrozí rodičům pětiletých pokuta až 5000 korun.

Nejméně dvouletých dětí je v mateřinkách v Praze, kde tvoří zhruba desetinu všech dětí. Pod republikovým průměrem jsou také školky ve Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Libereckém kraji. "Naproti tomu v Olomouckém kraji je to 16 procent," řekla Chodounská.

Školky mohou dvouleté děti přijímat od roku 2005. V celém Česku do nich v současnosti chodí víc těchto dětí, než jich bylo v době sametové revoluce v jeslích. Tehdy fungovala v zemi víc než tisícovka jeslí pro zhruba 40 000 dětí mladších tří let. V následujících letech ale počet jeslí prudce klesal a od roku 2014 de facto neexistují, protože je ministerstvo zdravotnictví přestalo provozovat.

Vláda ve svém programu slíbila, že bude řešit, jak uspokojit zájem o umístění dvouletých dětí i v místech s nedostatečnou kapacitou ve školkách. Chce se zaměřit hlavně na rozvoj dětských skupin, které spadají pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Těch je nyní v ČR okolo 940 s kapacitou zhruba 12 000 dětí. Hradí se z dotací Evropské unie, které ale po roce 2020 skončí. Ministerstvo práce zveřejnilo loni na podzim návrh novely zákona, jenž má umožnit financování skupin ze státního rozpočtu. Vláda ale zatím předlohu neprojednala.

Celkem bylo v minulém školním roce v Česku 5287 mateřských škol, které navštěvovalo zhruba 364 tisíc dětí. To je asi o pětinu, tedy o 62 tisíc víc než ve školním roce 2008/2009. Nejvíce dětí chodilo do školek v roce 2014/2015, a to 368 tisíc. Potom jich mírně ubylo.

Průměrný počet dětí na jednu třídu zůstává stále podobný, protože je omezen vyhláškou. Zvýšil se proto počet školek a zejména tříd. Mateřských škol přibylo o deset procent a tříd o 23 procent na 16 tisíc, dodala Chodounská.