Nizozemský soud nyní posuzuje, zda lékařka, která v roce 2016 na přání usmrtila svoji pacientku s těžkou demencí, jednala správně podle zákona. Pacientka, která se dozvěděla, že trpí Alzheimerovou nemocí, požádala o eutanazii v budoucnosti, ve chvíli, kdyby jí hrozil život v domově pro seniory. A protože tato chvíle nastala, lékařka – v souladu s přáním nemocné - ji zcela legálně zabila. Problém je podle soudu a právníků v tom, že ve chvíli, kdy došlo k naplnění přání nemocné, nebylo jasné, že smrt ještě stále jejím přáním je. Možná i proto, že ji při "dobrovolné" aplikaci smrtící injekce musela silou přidržovat dcera s manželem. Lékařce prý vězení nehrozí – soud chce prý spíš vyjasnit zákony, které prý v tomto ohledu nejsou jednoznačné. Dcera usmrcené i její manžel stojí jednoznačně na straně lékařky.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru