Nový nositelný průmyslový robot VEX (Vest Exoskeleton) zvyšuje fyzickou sílu zaměstnance imitováním pohybu lidských kloubů, což zlepšuje mobilitu a umožňuje lépe rozložit zatížení. Nositelná vesta se obejde bez akumulátoru a poprvé na světě používá polycentrickou osu – kombinací většího počtu otočných bodů s víceprvkovou podporou svalů – pro snížení únavy a zvýšení efektivity.

VEX váží 2,5 kg a má tak o 22 až 42 % nižší hmotnost v porovnání s konkurenčními produkty. Uživatel nosí zařízení jako batoh. Pracovník protáhne své ruce ramenními popruhy robotické vesty a pak připne hrudní a pásové spony. Délka zádové části je nastavitelná až o 18 cm pro různé velikosti těla. Stupeň silového působení lze nastavit v šesti krocích – až na hodnotu 64,7 N.

„VEX poskytuje pracovníkům větší podporu při zátěži, ale také rozsáhlejší mobilitu a adaptibilitu během pracovních úkonů nad hlavou,“ uvedl Dong Jin Hyun, vedoucí týmu pro robotiku ve společnosti Hyundai Motor Group. „Zaměstnanci při nošení zařízení VEX rovněž ocení, jak je lehké a jak dobře se s ním pracuje.“

Hyundai vyvíjí nositelné průmyslové roboty

Nově vyvinutý robot VEX je určen pro pracovníky na montážních linkách, kteří vykonávají jednotlivé pracovní úkony převážně nad hlavou, jako je montáž dílů na spodní stranu vozidla, od brzdového potrubí až po výfukovou soustavu. Vývoj robota VEX zahrnoval pilotní program ve dvou závodech společnosti Hyundai Motor Group v USA. Zkušební provoz byl velmi úspěšný a potvrdil, že systémy VEX zvyšují produktivitu. Oba výrobní závody je již zavedly na své montážní linky. 

HMG nyní postupně uvádí VEX do dalších svých výrobních závodů na celém světě a do konce letošního roku začne tento produkt komerčně nabízet i společnostem z ostatních průmyslových odvětví.

Hyundai Motor Group uvádí na trh také dalšího nositelného robota, Chairless Exoskeleton

V rámci plánů HMG vyvíjet různé robotické technologie bylo již na trh uvedeno další lehké nositelné zařízení. „Chairless EXoskeleton“ (CEX) podporuje kolena, páteř a svaly pracovníka tak, aby mohl sedět i bez stoličky nebo židle. Zařízení CEX je s hmotností 1,6 kg lehké, zároveň však také velmi robustní, protože dokáže odolávat zatížení, které odpovídá hmotnosti až 150 kg.

Uživatel si zařízení CEX snadno připevní k tělu a přizpůsobí své tělesné výšce pomocí popruhů v oblasti pasu, stehen a kolen. K dispozici jsou tři různá nastavení funkčních úhlů (85/70/55 stupňů). CEX snižuje únavu a zvyšuje efektivitu omezením aktivity zádových svalů a svalů spodní části těla o 40 %.

Společnost Hyundai Motor Group vývojem robotů VEX a CEX potvrzuje, že se dlouhodobě zaměřuje na podporu zdraví a dobré kondice svých zaměstnanců ve výrobních závodech, ale současně také prezentuje pokračující vývoj a výzkum vyspělé robotiky. 

HMG také plánuje představení různých dalších robotických technologií. Mezi ně patří „Hotel Service Robot“ a „Sales Service Robot“, tedy roboti pro hotelové provozy a obchody, „Electric Vehicle Charging Manipulator“, který usnadní nabíjení elektromobilů, a další řešení pro „robotickou osobní mobilitu“. 

Budoucnost nositelných robotů 

Podle Mezinárodního svazu robotiky roste segment nositelných robotů o 14 % ročně a jeho tempo růstu se zrychluje. V roce 2021 se podle prognóz prodá na celém světě cca 630 000 komerčních robotů, přičemž největší poptávka bude pocházet z automobilového průmyslu. V roce 2017 bylo společnostem z automobilového průmyslu dodáno 126 000 robotů, což bylo 33 % všech komerčních robotů. Podle zprávy, sestavené společností BIS Research, zaměřenou na výzkum trhu, poroste globální trh s exoskeletovými roboty o 47,7 % ročně.

Hyundai Motor Group na základě uvedeného tržního trendu aktivně investuje do vývoje a získáváním důležitých technologií upevňuje své postavení v rostoucím robotickém průmyslu.

 

Hyundai vyvíjí nositelné průmyslové roboty