Katastrofické předpovědi je dobré brát vždy s rezervou. Což platí i pro předpovědi konce demokracie. Na druhou stranu to neznamená, že na nich nemůže nic být. Zejména když s nimi přicházejí uznávaní experti v oboru politické psychologie, jakým je profesor kalifornské univerzity Shawn Rosenberg. Jeho teze je originální: Demokracie, jak ji dnes známe, v dohledné době skončí. Ovšem nikoli proto, že by ji napadl nějaký zákeřný nepřítel − ale prostě proto, že na ni lidé nemají hlavu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Ivan Hlaváč 11.09.2019 12:00
Dobrý den pane Honzejku, díky za Vaše články. Pište, pište, dokud je to možné. Jen se obávám, že je potřeba přitvrdit rétoriku. Předpovídané temné scénáře se bohužel již dlouho naplňují. Ve světě i v ČR. V dystopických románech se vždy lidé ptají "a jak a kdy se to stalo? Jak to, že jsme si toho nevšimli?". Myslím, že to je to, co se děje dnes u nás doma. Babiš se svým ANO a v součinnosti (nikoliv podřízenosti) s hradem už dávno začal s tichou demontáží všech demokratických institucí a s přípravou vyšachování všech, kteří mu budou stát v cestě. Obávám se, že volby 2021 mohou být na dlouho posledními demokratickými volbami. Po nich už Babišovi nebude stát nic v cestě k absolutní moci. Armáda jeho "bílých" košil už bude pevně usazena a bude vědět jak se "samostatně" rozhodovat a jak zakleknout na kohokoliv, kdo nebude ladit. Piušte o tom prosím. Ještě jednou Vám děkuji za Vaši práci. Ivan Hlaváč, Liberec
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru