Informací je příliš mnoho, kdo ale má čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Tady je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářských novin.
 
– "Nejsem žádný environmentalista, a dokonce ani nechovám nějaký mimořádný vztah k přírodě. (...) A i když se mi představa čistých řek a vzduchu vždycky v zásadě zamlouvala, bylo mi zároveň jasné, že se ekonomický růst přírody nevyhnutelně dotýká – a ve většině případů mi to přišlo jako přijatelná cena."
 
Tak tohle říká člověk, který napsal jednu docela děsivou knihu o klimatické změně.
 
– A ke změně klimatu, když už si jí tedy teď tak všímáme, ještě jednou. A i zde se to obejde bez Grety, je to věcné a bez nadbytečných emocí. Jak to má být. (paywall)
 
– Tištěné noviny prý přestanou vycházet tak za 15 let. A když to říká CEO The New York Times Mark Thompson, je třeba brát ten odhad vážně.
 
– Velmi, opravdu velmi zajímavý text o tom, že "hlavním problémem dnešních měst je, že parkování je příliš mnoho a ve většině případů je příliš levné."
 
– I tento týden se odehrálo několik událostí spojených s Andrejem Babišem. Nepotřebujete vědět víc, než je tady.
 
– Jste leváci jako já? Tak pozor, zjistilo se, že máme prý lépe propojená řečová centra. Vždy jsem věděl, že jsme výjimeční.
 
Svět se mění. Je už úplně jiný, než byl dřív.
 
– Všechno, co se týká zájmů čínské vládnoucí komunistické strany, stojí za pozornost. Zvlášť pokud jde o propojování umělé inteligence a biologického materiálu.
 
– Minulý týden se Českému rozhlasu podařilo zaujmout poměrně unikátním projektem, který roztřídil naši společnost do šesti skupin. A nyní přináší zajímavý rozhovor s jedním z jeho tvůrců.
 
"V otázce životního prostředí už si lidé připouštějí, že je to problém, ale nehledají ještě příliš intenzivně jeho řešení. Z jiných výzkumů například víme, že značná část veřejnosti má v hlavě pořád oddělené kapitoly ,klimatická změna‘ a ,sucho‘. Takže očekávám, že postoje k životnímu prostředí se budou v nejbližší budoucnosti dynamicky vyvíjet, krystalizovat a může to být brzy téma daleko výbušnější, než je dnes."
 
– A když jsme u Českého rozhlasu, už nějaký čas je jeho velkou hvězdou tenhle "sympaťák".
 
– Pokud vás zajímají a baví závody formule 1, tak tady je na závěr jeden docela unikátní pohled do zákulisí jednoho týmu a jednoho závodu. Je tam například krásně vidět, že být jezdcem F1 není zdaleka jen o točení volantem.
 
Dobré čtení a sledování a dobrý víkend.
jk

Jan Kubita

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

 

Související

Komentáře ke článku

Jaroslav Černý 29.09.2019 10:39
Sledovací odkazy jinam přes Twitter? proč?
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru