Přední německé hospodářské instituty snížily svůj společný odhad letošního růstu německého hospodářství na 0,5 z 0,8 procenta. S odkazem na své dva zdroje o tom informuje agentura Reuters. Svůj odhad přitom instituty upravily už v dubnu, kdy jej na hodnotu 0,8 procenta snížily z dříve předpokládaných 1,9 procenta. Zároveň v Německu v září zpomalil růst spotřebitelských cen.

Německé hospodářství se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Jeden ze zdrojů uvádí, že pro rok 2020 ekonomické instituty odhadují růst hrubého domácího produktu (HDP) na 1,1 procenta. V dubnu ještě instituty očekávaly, že HDP v příštím roce vzroste o 1,8 procenta. Pro rok 2021 pak instituty podle jednoho zdroje odhadují, že růst zrychlí na 1,4 procenta. Oficiální odhad má být zveřejněn ve středu.

HDP Německa ve druhém čtvrtletí klesl o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu. Hospodářství největší ekonomiky Evropské unie se v období od dubna do června ocitlo na pokraji recese, zejména kvůli slabšímu vývozu.

V celém loňském roce se německý HDP zvýšil o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

V Německu klesla inflace 

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v září překvapivě zpomalil na 0,9 procenta ze srpnových 1,0 procenta. Inflace se tak dostala na nejnižší úroveň od listopadu 2016. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které v pondělí zveřejnil německý statistický úřad.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že německá inflace zůstane na srpnovém jednom procentu.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. V Německu, které je největší ekonomikou používající jednotnou evropskou měnu euro, se inflace pod cílovou úrovní ECB nachází již pátý měsíc za sebou.

ECB se tento měsíc rozhodla podpořit inflaci a hospodářský růst v eurozóně uvolněním své měnové politiky. Banka snížila depozitní úrokovou sazbu na nové minimum minus 0,5 procenta z předchozích minus 0,4 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 516 miliard Kč) měsíčně.

Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní rychlý odhad zářijového vývoje inflace v celé eurozóně v úterý. V srpnu činila míra inflace v eurozóně jedno procento, stejně jako v červenci.