Plán na vybudování areálu pro státní úřady v pražských Letňanech vzbudil velký zájem a rozruch. A samozřejmě i kritiku. Bohužel, některé kritické hlasy vycházejí ze špatných údajů nebo prosté neinformovanosti. Jedním takovým byl i komentář v Hospodářských novinách s titulkem Nouze argumentů pro vládní čtvrť. Cílem projektu je snížení výdajů na nájemné v řádu stamilionů korun, které v současnosti platí stát soukromým firmám v Praze, omezení výdajů na provoz a údržbu zastaralých a energeticky náročných budov, snížení zbytečných investic plánovaných do uvolněných budov určených k prodeji i menší roztříštěnost rozmístění státních institucí.

Shrňme si, kde jsou nepřesnosti uvedené v komentáři. Není pravda, že je nemožné zjistit výdaje za administrativní budovy, a tedy i srovnat, zda by jejich přesun do plánovaného areálu byl pro stát výhodný. Stát o tom má přehled už řadu let díky CRAB - Centrálnímu registru administrativních budov.  Za správnost a úplnost údajů odpovídají ze zákona jednotlivé státní instituce. Tiskové zprávy, které se tohoto registru týkají, pak na svých stránkách zveřejňuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Kateřina Skřivánková 08.10.2019 08:25
Myslím, že spousta lidí má (oprávněnou) obavu, že: a) stavby v Letňanech budou násobně předražené a stát zbytečně vysají (viz např. Justiční palác v Brně) a za b) vyklizené budovy budou prodány pod cenou a někteří kamarádi si namastí kapsu opětovným prodejem. Čili stát přijde o peníze hned dvakrát. Proto za mě, "NE", vládní čtvrti v Letňanech.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru