Komu vrtalo hlavou, proč tradičně mlčenlivý až tajnůstkářský miliardář Petr Kellner letos v létě náhle pocítil potřebu deklarovat, že jeho PPF nemůže a nechce vstupovat do politiky, už nemusí tápat. PPF v noci z neděle na sváteční pondělí oznámila, že se dohodla na koupi mediální korporace CME, která vlastní řadu významných středoevropských televizí.

Pro Čechy je zásadní, že klenotem mezi nimi je TV Nova. Stanice, která v tuzemsku definovala podobu komerční televize, je extrémně výdělečná a prakticky po celou dobu je také nejsledovanější. S tím je rovněž spojen nemalý politický vliv. Automaticky se proto nabízí otázka, zda Petr Kellner stanici kupuje i proto, že tento vliv chce uplatňovat.

Že PPF takovou myšlenku odmítá, je pochopitelné. Tato finanční skupina je kvůli své velikosti (v Česku je zdaleka nejtěžší vahou), propojenosti s některými politiky (obzvlášť dobré vztahy má s posledními dvěma prezidenty) i následkem toho, že má velké obchodní zájmy v Číně, zákonitě pod drobnohledem. Petr Kellner jistě nebude tak otevřený, jako byl před čtyřmi lety spolumajitel Penty Marek Dospiva při koupi významného vydavatelství Vltava Labe Press a určitě nebude jako on veřejně mluvit o tom, že vlivné médium kupuje jako "atomový kufřík" na sebeobranu

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru