Ceny ropy v úterý ztrácejí kolem dvou procent. Mohou za to obavy z nadměrných dodávek suroviny na trhy a omezený pokrok v řešení americko-čínského obchodního sporu, který má negativní dopad na výhled poptávky po ropě.

Kolem půl sedmé večer cena severomořské ropy klesala o 1,9 procenta a prodávala se zhruba za 61,27 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu ztrácela 2,4 procenta a její cena činila 55,7 dolaru za barel.

Cena ropy Brent od počátku letošního roku stoupla zhruba o 15 procent díky dohodě mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci v čele s Ruskem o koordinovaném snížení těžby ropy. Další jednání skupiny nazývané OPEC+ o výši těžby se uskuteční příští měsíc. Poslední zprávy ukazují, že Rusko zřejmě nebude ochotné se dohodnout na vyšším omezení těžby, mohlo by však podpořit prodloužení současné dohody. Podle zdroje OPEC by mohl zvažovat výraznější omezení těžby kvůli obavám z nízkého růstu poptávky v příštím roce.

Na cenu ropy mají vliv také zprávy o vývoji obchodních jednání mezi USA a Čínou. Zpravodajský server CNBC v pondělí uvedl, že Peking je pesimistický ohledně naděje na dokončení obchodní dohody. Dlouhotrvající spor ohrožuje výhled ekonomického růstu, a tím i poptávku po ropě.

Cenu ropy snižují také zprávy o větším než předpokládaném růstu těžby v Norsku a výhled dalšího růstu zásob v USA. Naopak ztráty částečně brzdí napětí na Blízkém východě, který je domovem největšího vývozce ropy, Saúdské Arábie, a důležitých členů OPEC. Protesty v Iráku dnes zablokovaly komoditní přístavy, napsala agentura Reuters.