V Ostravě-Hrušově vznikne průmyslová zóna Contera Park Ostrava D1. Developer Contera zamýšlí do pěti let s investicí dvou miliard korun vybudovat v 35hektarovém areálu se zátěží z již ukončené důlní činnosti 140 tisíc metrů čtverečních průmyslových, logistických i kancelářských ploch. Podobné projekty na historických průmyslových plochách – brownfieldech – vyrůstají i v dalších místech republiky.

Jako první se Ostravě-Hrušově vybuduje budova určená pro velké klienty z oblasti výroby nebo logistiky, s možnými zájemci developer teprve jedná. Budova by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí příštího roku. Vzniknou rovněž menší flexibilní objekty s nabídkou menších jednotek k pronájmu. Podle generálního ředitele Contery Dušana Kastla jsou určeny nejenom velkým nadnárodním firmám, ale i lokálním firmám.

Dále v zóně vznikne technologický park s prostory kombinujícími kanceláře, vývoj, výrobu či laboratoře. Park umožní mix činností, od čistého skladování přes výrobu až po technologické centrum. Areál má být hotov v roce 2025 a po dokončení by v něm mělo najít práci zhruba 700 lidí.

Zóna vznikne na místě bývalé výstavní čtvrti města, která utrpěla poddolováním a byla zničena záplavami v roce 1997 tak, že už se tam pak nedalo bydlet. Město se posléze rozhodlo oblast upravit a vytvořit tam průmyslovou zónu.

„S oživováním brownfieldů máme bohaté zkušenosti, vznikla tak větší část našich areálů,“ uvedl Tomáš Jirků, CEO a partner společnosti Contera.

Brownfieldy obnovuje také Panattoni a CTP

Přebudování areálů se zátěží z dřívějšího průmyslového využití v moderní prostory pro lehčí průmysl, vývoj a logistiku se dlouhodobě věnuje také developer Panattoni. 

"Našim průkopnickým projektem bylo Týniště nad Orlicí na Rychnovsku, kde jsme realizovali, z části na brownfieldu, projekt na míru pro společnost Assa Abloy. Pak přišel Cheb, který se prakticky z ničeho vyvinul v nejrychleji rostoucí průmyslovou zónu střední Evropy. Tyto dva projekty nám potvrdily, že cestou obnovy nevyužitých prostor se lze vydat i v Česku. V současnosti máme v přípravě dva miliony metrů čtverečních brownfieldů. Z toho už jsme stihli sanovat a demolovat 500 tisíc metrů čtverečních v Ostrově na Karlovarsku a v druhé lokalitě u Chebu. Do dvou let chceme pokořit hranici jednoho milionu metrů čtverečních recyklovaných a sanovaných území," uvedl pro HN Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a SR. 

Například při stavbě nové haly pro distribuční centrum německého e-shopu Real Digital v Chebu se znovu použilo až 70 procent materiálu ze starého brownfieldu.

Podle Sovičky by stát a obce měly ustoupily z některých regulací. "Když po mně město požaduje, abych měl v průmyslové zóně 40 procent zeleně, znamená to, že musím udělat menší halu a zabrat pak ještě jiné místo. Přitom by bylo lepší haly více koncentrovat," uvedl Pavel Sovička v nedávné debatě na konferenci Šetrné budovy 2019. 

Firma nyní připravuje u Nýřan na Plzeňsku revitalizaci rozsáhlého území, které v minulosti ovlivnil provoz černouhelných dolů, tepelné elektrárny, betonárny a potravinářského závodu. „V současnosti připravujeme nezbytné administrativní kroky včetně žádosti o posouzení dopadů na životní prostředí EIA a hledáme nejlepší technické řešení revitalizace území,“ uvedl Pavel Sovička.

Proměně starých areálů se věnuje také developerská společnost CTP nizozemského podnikatele Remona Vose. Ta například zahájila revitalizaci jednoho z nejvýznamnějších brněnských brownfieldů. V části areálu továrny Zetor v Brně­-Líšni postaví moderní průmyslový park za 1,5 miliardy korun.

 

 

 

 

Související