Informací je příliš mnoho, kdo ale má čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Tady je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářských novin.

- "V Česku je možné získat za cenu do třiceti eur k neomezenému volání a SMS na konci roku 2019 pouze čtyři gigabajty dat, což je třetí nejmenší množství v EU."

- Čeští poslanci (většina přítomných) jsou takoví hrdinové, že si v úterý zamítli byť jen diskusi o možnosti přijmout asi 40 dětí z řeckých uprchlických táborů. Je jasné, že jde o komplikovanější věc než jen o rozhodnutí, jestli zvládneme nebo máme pomoci skupině dětí. (Za sebe říkám, že ano, máme pomoci, s diplomatickým vzkazem Řecku, že ale nejde o způsob, jak vyřešit celý uprchlický problém.) Je ale ostuda, že sněmovna není ani ochotna se o věci bavit. A je docela zajímavé prohlédnout výsledky hlasování. Možná že by české parlamentní demokracii velmi pomohlo, kdybychom poslancům sebrali při hlasování možnost "zdržel se".

- Bolí vás něco? Jestli ano, tak tohle je čtení právě pro vás. Nebo spíš pro nás. Strašně mě bolí záda.

Tady takové malé okénko do budoucnosti.

- A tady znovu věda. Našla se černá díra tak velká, že by vlastně ani neměla existovat. Jako bychom neměli tady na Zemi dost vlastních záhad.

- Velmi dobrý, zajímavý a chytrý projev komika Sachy Barona Cohena. Velmi doporučuji k přemýšlení o tom, jak Facebook, YouTube, Google a další ovlivňují naši civilizaci.

- Stát utrácí desítky miliard, Babiš sní a slibuje, ale "očekávaná revoluce v on-line komunikaci občanů se státem zatím nenastala". A přitom by to usnadnilo život a zlevnilo stát.

- Jsme pod dohledem. Neustále.

- "Technologický vývoj přinesl závratnou mobilitu lidí, informací, soustav algoritmů a technologií, která dělá z pozdně moderních společností heterogenní kolektivy (Latour), v nichž jsou sociální aktéři neoddělitelně propojeni s entitami, se kterými tvoří nové postsociální celky: na takové asambláže už nelze aplikovat pojmy jako národ, lid nebo třída; příroda, technika a kultura se v nich prostupují a tvoří kolektivy (lidských i nelidských) aktérů." Těžké čtení. Ale zajímavé.

Šach mat všem rasistům!

- Čínské tajné služby zvyšují v Česku svoji aktivitu. Ruské taky. Výroční zpráva BIS je rozsáhlé, ale závažné čtení. Zde je celá. A zde náš "výcuc", jak se říká v novinách.

- "Všichni berou miliony a žijou v luxusu. Takhle jsem si i já představoval profesionální fotbal v první lize." Další mimořádně zajímavá zpověď z Bezfrází.cz.

- Respekt nám odemkl text, na který chci upozornit, protože je o radosti "z novinárčiny". I já ji pořád mám.

- "Po roce 2010 uchvátil moc v Rusku jediný oligarchický klan, došlo k protidemokratickému obratu v Polsku, k útoku Ruska na Ukrajinu, k volbě Donalda Trumpa americkým prezidentem a k rozhodnutí o vystoupení Velké Británie z Evropské unie." Timothy Snyder o krizi demokracie v téhle zajímavé rádioknize. Ano, čtete správně, rádioknize. Hezký poslech.

- A na závěr něco z doby, kdy ještě Jawy a Čezety patřily k nejlepším. Ale je to černobílé, protože je to už dávno.

Přeji dobrý poslech, dobré čtení a dobrý víkend.
jk

Jan Kubita

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru