Víc hlav víc ví, praví známé pořekadlo. Něco na tom bude, jak ukazují mnohé příklady, větší počet lidí dochází v průměru k přesnějším odhadům než jedinec. "Moudrosti davu" si všiml již v 19. století slavný anglický vědec Francis Galton (byl mimochodem bratrancem Charlese Darwina). Jak zjistil, když na výstavě dobytka odhadovali váhu býků vyhlášení experti, dosáhli horších výsledků, než když si hmotnost tipl větší počet chovatelů a spočítal se průměr všech jejich odhadů. I pozdější výzkumy ukázaly, že skupiny lidí skutečně dokážou odhadovat věci přesněji než jednotlivci. Je tu ale jedna potíž. Podobně dobrých výsledků dosahují jen za podmínky, že o sobě jejich jednotliví členové netuší. Jakmile se mezi sebou lidé začnou dohadovat, skupiny často "zhloupnou".

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Ondrej Svoboda 05.12.2019 07:34
Zajímavý článek. Stálo by za to rozvinout metody kolektivní inteligence, které právě tradiční brainstorming zavrhují z výše citovaných důvodů. Dále jeden z principů je právě omezit počet expertů a také rozdělit co nejrovnoměrněji čas k vyjádření. V rozmanitosti je síla, ale k jejímu využití je potřeba dobrá metoda.
Pavel Valchář 04.12.2019 17:02
Výborný článek a výborné postřehy. V rozmanitosti je síla a také naše budoucnost...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru