Americký ministr financí Steven Mnuchin vyzval ve středu všechny země, aby pozastavily plány na zavedení takzvané digitální daně, a umožnily tak, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude moci dosáhnout mezinárodní dohody o řešení této záležitosti. Zavedení digitální daně nyní plánuje i Česká republika.

Mnuchin v dopise zaslaném OECD podtrhl obavy Spojených států z digitální daně vybírané z tržeb, nikoli ze zisků. O dopise ve středu informovala agentura Reuters, která k němu získala přístup.

Americká vláda tento týden oznámila, že by mohla uvalit až stoprocentní dodatečná cla na francouzské zboží v objemu 2,4 miliardy dolarů (zhruba 55 miliard korun) jako odvetu za nedávné zavedení digitální daně ve Francii. Washington tuto daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech.

Francouzská digitální daň má tříprocentní sazbu a týká se firem, které mají ve Francii příjmy nad 25 milionů eur (zhruba 638 milionů korun) a celosvětově nad 750 milionů eur (přes 19 miliard korun). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Česká vláda minulý měsíc schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy. Do státního rozpočtu by daň podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně. Zákon by mohl začít platit v příštím roce, pokud projde parlamentem a podepíše jej prezident.

Výše české digitální daně je nejvyšší ze všech zemí Evropy. Navržená taxa se má vztahovat na podniky, které vydělávají na on-line reklamě nebo obchodují s daty internetových uživatelů. Platit by ji měly firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur, které mají v Česku obrat přes 100 milionů korun ročně.

Daň se týká především Googlu, Facebooku, Applu a Amazonu. Je reakcí na současnou situaci, kdy nadnárodní firmy generují miliardové tržby za internetové služby v různých zemích Evropské unie. Daně z nich ale mnohdy platí jen ve státech, jako jsou Irsko či Lucembursko, které firmám nabízejí velmi nízké daňové sazby. Společnosti v nich proto zřizují svá evropská sídla a shromažďují tam všechny své evropské tržby. Nově by měly velké firmy platit daň z hrubých digitálních tržeb v tom státě, kde služby prodaly.

Přijetí tohoto opatření na celoevropské úrovni selhalo, protože jeho schvalování blokovaly právě státy, které ze současné situace těží. Ostatní země jako Francie, Rakousko a Česko tak zavádí digitální daně samy.