Informací je příliš mnoho, kdo ale má čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Tady je výběr textů, které se tento týden vyplatilo číst podle mě, Jana Kubity, editora Hospodářských novin.

- Zpráva Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše je konečná.

Babiš: Není konečná.

Mluvčí Evropské komise: Je konečná.

Babišova ministryně pro místní rozvoj: Není konečná.

Mluvčí komise: Je konečná.

Babiš znovu: Není konečná, budeme to rozporovat.

Mluvčí komise: Je konečná.

Případ Andrej Babiš je snad nekonečný...

- A pan Andrej ještě jednou. Neodstoupí nikdy! Nech si to všeci zapametají.

- A Babiš do třetice. A pak už s ním dám pokoj, slibuji. Tohle je velmi zajímavý rozbor byznysu jeho Agrofertu. Píše se tam třeba, že “Agrofert nedokáže generovat dostatečnou marži” nebo “Je mnohem méně efektivní než jiné velké firmy v ČR”. No a on nám teď řídí stát jako svoji firmu, že.

Ikea se prostě nacpe všude. I na Mars.

- “Katastrofálním stavem péče o seniory si připravujeme strašné umírání.

- Pozoruhodný text se objevil na Ekolistu. Nejdřív to vypadá jako úplná ekologická hereze, ale po přečtení zjistíte, že to vlastně docela dává smysl.

- Pozor, varování: tohle je opravdu velmi dlouhé a plné čísel, dat a faktů. Ale je to další velmi povedená věc od datařů Českého rozhlasu. Ti si položili spoustu zajímavých otázek. Například jestli mohou obnovitelné zdroje nahradit uhlí. A místo odpovědí přišli na spoustu dalších ještě zajímavějších otázek. Pozoruhodné, byť trochu náročné čtení. Podle jednoho z autorů to jsou dva měsíce práce, to si téměř žádné jiné médium v Česku dovolit nemůže. Už proto stojí za to, se na to podívat.

- Škola je základ. U nás se na to ale bohužel moc nehledí.

- A zajímavý text k tomu napsal Tomáš Feřtek. Podle něj není tohle školství pro kluky.

- Automobilismus nejspíš nezajde na emise nebo přílišné regulace. Ale mnohem pravděpodobněji na to, že auta jsou prostě často až nesmyslně drahá.

- Miloš Zeman dojel do Londýna na summit NATO. Tam se vyfotil a já se pokusil přečíst řeč jeho těla.

- No a na závěr něco, co jedna má ctěná kolegyně označila vedle pokračování Babišových afér a blížící se recese za “skutečnou událost” příštího roku. Bude to opět velké, to je jisté.

Přeji dobré čtení a dobrý víkend.
jk

Jan Kubita

Kubitovo čtení každý pátek do vaší pošty

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru