Jednání o sedmiletém rozpočtovém rámci Evropské unie vstupují do své rozhodující fáze. Ačkoli se zdánlivě jedná o technickou rozpočtovou debatu, její výsledek ve skutečnosti rozhodne o tom, co bude Evropská unie schopna zajistit pro své občany. Komise předložila své návrhy v květnu 2018, jednání se naplno rozběhla v roce 2019 a finské předsednictví nyní navrhlo kompromisní znění. Jde bezesporu o nelehký úkol. Pozice jednotlivých států jsou diametrálně odlišné. Některé volají tváří v tvář brexitu po utahování opasků, jiné tvrdí, že podpora klíčových sektorů, jako jsou zemědělství a regionální rozvoj, musí pokračovat i nadále. Hlavní otázkou, kterou pokládá řada zemí, zůstává, zda za příspěvek do rozpočtu EU získají pro své daňové poplatníky to nejlepší.

Je to doslova milionová otázka. Návrh, který komise předložila loni v lednu, je v jádru realistický a přináší možné odpovědi týkající se společné zemědělské politiky, životního prostředí, výdajů na sociální oblast a regiony, nových a posílených priorit v oblasti inovací, digitalizace a investic do zvládání migrace, vnější činnosti, obrany a bezpečnosti. Rozpočet, jehož výše byla navržena na úrovni 1,114 procenta hrubého národního důchodu EU, vychází z premisy, že budoucí rozpočet EU by měl být moderní a ambiciózní, ale zároveň by měl brát v úvahu finanční dopady brexitu. Náš návrh však současně umožňuje unii, aby se vypořádala s geopolitickými problémy a stala se silnějším hráčem celosvětové politiky. Pokud přihlédneme k tomu, že jednotný trh každoročně přispívá do evropské ekonomiky v průměru šesti procenty, představují příspěvky jednotlivých států nezbytné k financování rozpočtu (podle návrhu komise v průměru méně než jedno procento hrubého národního důchodu EU) hodně dobrou investici.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru