Česko je zvláštní země, z mnoha důvodů, ale dnes se zdá, že je to i proto, že odsud v podstatě zmizela levice. A je to docela pozoruhodné, protože jde o zemi, které "levice" totalitářsky vládla 40 let, pak se po svém svržení vrátila hned v několika demokratických podobách, poté se na konci 90. let dostala dokonce do vlády a vydržela v ní s výjimkou několika roků až do současnosti.

Pokud by chtěl někdo namítnout, že tu levici přece máme, je třeba si říct, že je velký rozdíl mezi tím, co se jako levice tváří a co se jako levice chová. Viděno čistě formálním pohledem tu opravdu máme dvě oficiální (přiznané) levicové parlamentní strany. KSČM a ČSSD. Komunisté ale žádnou levicí nejsou. Podobně jako před třiceti lety jsou především technology moci. Jakousi firmou, která proměňuje nostalgii zklamaných ve vůbec ne nevýznamný vliv. Jejich skutečným programem je nenápadné nahlodávání prozápadního směřování státu k moderní demokracii. Nestarají se o chudé. Starají se hlavně o sebe. Levicového na tom není nic.

A pak je tu ČSSD a to je to velký příběh. A smutný. To, co jsou dnešní sociální demokraté vlastně zač, lze vyjádřit třeba hodnotou jejich preferencí (zatím ještě nespadli pod pět procent, ale dělají všechno pro to, aby tam brzy skončili), výčtem všech skandálů Andreje Babiše, které ve vládě pomáhají krýt (úplně všechny, protože to přece nejsou jejich problémy, ale problémy Andreje Babiše, které se jich vůbec netýkají, že), nebo prudkým úbytkem voličů, peněz i členů (za poslední dva a půl roku ze strany odešla třetina členů). Ale snad ze všeho nejlépe o současné ČSSD mluví tahle reakce jejich hlavní hvězdy na Ostravsku, bývalého tamního primátora Petra Kajnara, který na zjištění Seznam.cz o otřesném zacházení s klienty domova důchodců Slunečnice odpověděl: "Kolik je asi v Česku lidí, kteří budou s noblesou Ladislava Špačka, srdcem matky Terezy a za minimální mzdu utírat pokálené, dementní starce a stařeny, které jejich děti odložily do starobince, protože si musí užít života?" Cítíte tam tu humanitu a snahu bojovat za lidskou důstojnost, kvůli které zakládali otcové strany v roce 1878 sociální demokracii? Mimochodem, jsou to slova člověka, který sám umístil svoji matku do domova pro seniory.

Kdo byl někdy na sjezdu ČSSD, musel si nutně položit otázku, kolika procentům z těch několika stovek delegátů jde vlastně o nějaké levicové hodnoty. V zákulisí se tam vedle obsazování pozic ve státní správě řeší hlavně to, jak se žije místním stavebním nebo průmyslovým firmám, nebo se vedou starostlivé řeči o tom, jestli náhodou není NATO k tomu Putinovi v Rusku nějak moc přísné.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

lumir.jasiok 17.12.2019 19:43
Ve Skutečnosti jsou v ČR levicové strany pouze dvě. Komunisté a ČSSD. Ostatní jsou středo-pravicové, nebo extrémně pravicové (SPD). A komunisté jsou zase extrémní levice.
Miloš Macháček 17.12.2019 15:08
Takový článek bych v HN nečekal. Pokud přijmeme dělení politických stran na levici a pravici, jsou téměř všechny strany v ČR nalevo. Toto rozdělení dnes příliš neodpovídá politickému spektru. Bohužel ho žurnalisté pravidelně používají, protože popis politických subjektů zjednodušuje. Nedomnívám se, že lidé u nás řeší více problémů, spíše díky tomu že se všem daří lépe než v minulosti, nejsou schopni vidět realitu. Je to nejjednodušší způsob, který nevyžaduje úsilí hledat správnou cestu, je to mentální lenost, vedoucí do pekla. Miloš
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru