Putin, Žižka, David Cameron... Mají společnou jednu věc, probojovali se do letošního výběru toho nejlepšího z literatury faktu podle HN za rok 2019.

Autoři HN nejen hodně píší, ale také čtou. Proto jsme s jejich pomocí vybrali knihy, které se letos vyplatilo přečíst.

1. Yuval Noah Harari: 21 lekcí pro 21.století

Jaké to bude žít vedle robotů? Jaké to bude žít ve světě plném fake news? Jaké to bude žít ve světě, kde se technika vyvíjí mnohem rychleji, než naše schopnost ji porozumět? Komentátor HN Petr Honzejk doporučuje přečíst si právě tuto knihu, pokud vás zajímají odpovědi na zmíněné otázky.

2. Mark Galleoti: Musíme si promluvit o Putinovi

Kniha britského historika a odborníka na bezpečnost ukazuje podle redaktora HN Ondřeje Soukupa mnohé mýty, které obklopují ruského prezidenta a které Kreml dokáže úspěšně využívat.

3. Kevin O'Rourke: A Short History of Brexit. From Brentry to Backstop 

Irský ekonomický historik popisuje, jak nepřipravená byla britská politická elita na brexit a jak v jednáních s EU prosazovala naprosto nesmyslné požadavky. “A ukazuje, proč na většinu z těchto požadavků EU nemůže přistoupit, pokud chce zachovat to nejcennější, co má: společný volný trh,” říká redaktor HN a specialista na Evropskou unii Ondřej Houska.

4. Adam Tooze: Crashed. How a Decade of Financial Crisis Changed the World (poprvé vyšlo 2018, paperbacková verze v roce 2019) 

Podle redaktora HN Ondřeje Housky skvělá kniha pro pochopení toho, proč v roce 2008 vypukla světová finanční a hospodářská krize a jaké devastující důsledky po sobě zanechala. Povinná četba pro všechny, které zajímá, proč v řadě zemí světa bodují populisté, proč je americkým prezidentem Trump nebo proč Britové hlasovali pro brexit.

5. Luuk van Middelaar: Alarums and Excursions. Improvising Politics on the European Stage

Bývalý člen kabinetu "evropských prezidentů" van Rompuye a Tuska analyzuje, jak si EU vedla v krizích posledních 10 let - v dluhové krizi, migrační krizi, vzhledem k ruské agresi na Ukrajině, zvolení Donalda Trumpa prezidentem nebo ohledně brexitu. Závěr podle Ondřeje Housky: státy EU udělaly řadu chyb, ale rozhodně bychom neměli podceňovat jejich vůli spolupracovat a nakonec se dohodnout. Kdo tvrdí, že se EU rozpadne, neuvědomuje si, jaká pouta členské země pojí.

6. Ian Kershaw: Na horské dráze. Evropa v letech 1950-2017

Autor asi nejlepšího životopisu Adolfa Hitlera analyzuje, čím západní i východní Evropa prošla od konce druhé světové války. Důležitá kniha pro pochopení dneška, jak píše ve svém dalším tipu redaktor HN Ondřej Houska.

7. Piotr Majewski: Bojovat či ustoupit? Možnosti obrany Československa na podzim 1938 

Polský historik, znalec československých dějin, podle Ondřeje Housky totálně destruuje oblíbená tvrzení, že by Československo mělo nějakou šanci, pokud by odmítlo Mnichovskou dohodu a rozhodlo se čelit Německu vojensky. Podrobná, čtivá a na obrovském množství pramenů založená analýza.

8. David Cameron: For the Record 

Paměti bývalého britského premiéra, který vyhlásil - a prohrál - referendum o brexitu. Mimořádně čtivá kniha, uvádí redaktor HN Ondřej Houska. Pasáže o tom, jak mu zemřel jeho šestiletý syn jsou srdcervoucí. Upřímný je Cameron i ohledně politického dění. Hned na začátku konstatuje: "Selhal jsem". Vysvětluje, proč se rozhodl pro referendum o brexitu a proč ho nakonec prohrál. Budoucí historici ale nejspíš napíšou, že Cameron by se prohře neměl divit, když na EU roky jen kydal špínu.

9. Thomas Phillipon: The Great Reversal. How America Gave Up on Free Markets

Taky si myslíte, že USA jsou vzorem volného trhu, zatímco Evropa je přeregulovaná? Už to neplatí. Philippon dokazuje, jak americkou ekonomiku stále více ovládají velké firmy, snaha bojovat proti monopolům a kartelům selhává. několik firem získalo dominantní postavení a regulátoři s tím nic nedělají. “Z tohoto pohledu si Evropa vede lépe, než Spojené státy,” píše Ondřej Houska.

10. Petr Čornej: Jan Žižka. Život a doba husitského válečníka

Životní dílo známého českého historika je podle hlavního analytika HN Martina Ehla skvěle napsaným a v podstatě napínavým příběhem jedné z nejproslulejších postav české historie, kolem níž ale vzniklo i mnoho mýtů. Čornej vypráví nejen příběh odvážného šlechtice, ale i českého království a vzniku nové odnože křesťanství, která posléze ovlivnila celou Evropu a vlastně celý svět. Důkladně o prameny opřená publikace se často věnuje i detailům nebo laikům přístupným vysvětlením složitostí tehdejší doby například v otázkách víry nebo správy měst, obcí a panských statků, vše naprosto přístupným a atraktivním jazykem, často odkazujícím k moderním paralelám pro lepší pochopení, ale nikoli zjednodušujícím. Fungování husitského Tábora je v jeho počátcích tak bylo „válečným komunismem“, vozová hradba nebyla Žižkovým vynálezem. Vojevůdce sám byl po většinu života nejspíš lapkou a psancem a v závěru života především radikálně věřícím „božím bojovníkem“, přitom geniálním taktikem – a nejspíš také nejméně dvakrát manželem a jednou otcem dcery.

11. Richard Stengel: Information Wars 

Kniha bývalého náměstka amerického ministra zahraničí poslední vlády Baracka Obamy ukazuje podle hlavního analytika HN Martina Ehla, jak těžké bylo pro americkou (a vlastně jakoukoli demokratickou) vládu bojovat v informačním prostoru proti nepřátelům jako je Islámský stát nebo Rusko. Informační válka totiž v zásadě nezná žádná pravidla a nemá žádné hranice, zatímco stát a jeho zaměstnanci jimi jsou sešněrováni způsobem, který ve Stengelově interpretaci v podstatě znemožňuje účinnou reakci. Je to naprosto aktuální a zásadní kniha pro každého, kdo chce pochopit význam nyní módního pojmu „strategická komunikace“ nebo kdo se z jakéhokoli úhlu pohledu zabývá dezinformacemi a úvahami o regulaci internetu.

12. Kochland - Christopher Leonard

Monumentální příběh zrození byznysového impéria bratrů Davida a Charlese Kochových, kteří disponují majetkem za více než 100 miliard dolarů. Doporučuje redaktor HN Luboš Kreč.

13. The King Of Content - Keach Hagey

Rodinné intriky, miliardy, celebrity... Sumner Redstone, patriarcha rodiny ovládající mediální skupinu ViacomCBS, je podle redaktora HN Luboše Kreče jednou z nejúspěšnějších a zároveň nejspornějších postav mediální byznysu.

14. Educated - Tara Westover

Podle redaktora HN Luboše Kreče zásadní kniha ukazující, jak důležité je vzdělání, a to na příběhu ženy, která se vzepřela mormonské rodině a vydala se vlastní cestou.

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se