Je to už mnoho let stejné. Silvestr přináší výbuch křečovitého, ničím neodůvodněného veselí, při kterém přicházejí lidé v lepším případě o iluze o svých blízkých, v horším o končetiny či život. I vloni se kvůli nezvládnutým petardám a při dopravních nehodách umíralo. Letos to nejspíš bude podobné. Důvodů, proč příchod nového roku neslavit vůbec, nebo jen velmi střídmě, je přitom v dnešním Česku více.

1. Silvestr přece není žádný svátek. Ani stát ho neuznává, je to běžný pracovní den, (bez)významný jen tím, že je poslední v roce.

2. Silvestra slaví skoro všichni. Opravdu v tom není špetka osobitosti. A i ti, kteří se o snaží o originalitu, nemají šanci, vše už tady bylo. Silvestr se slavil na mořském dně, ve stratosféře i v ozonové díře. Na výslednou kocovinu to nemělo žádný vliv.

3. Dnešní podoba Silvestra ze všeho nejvíc připomíná dělostřeleckou přípravu tankové bitvy o kurský oblouk z druhé světové války. Děsí plachou zvěř i mnohé lidi. I nyní psi zděšeně skučí, batolata pláčou a Rus pomalu postupuje.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru