Nespokojení slovenští autodopravci, kteří dříve v tomto týdnu zahájili protestní akce kromě jiného za výraznější snížení silniční daně, v pátek zablokovali některé hraniční přechody s Českem. Už dopoledne částečně znemožnili provoz na dálničním hraničním přechodu s Českem Brodské-Břeclav. Policejní mluvčí Veronika Slamková řekla, že blokáda se týká nákladní dopravy ve směru na Slovensko, osobní vozy projedou v jednom jízdním pruhu. Policie později uvedla, že autodopravci protesty rozšířili také na hraniční přechody a Makov-Bumbálka na severu země a Drietoma-Starý Hrozenkov na západě Slovenska. Tam už ale v podvečer byla doprava plně obnovena.

"Nejsou tam kolony, je to plně průjezdné," řekl po 18. hodině policejní mluvčí Pavol Kudlička k situaci na hraničním přechodu Drietoma-Starý Hrozenkov na pomezí Trenčianského a Zlínského kraje. Původně tam byla blokáda ohlášena do 20:00.

Podle odpoledních slov mluvčí české policie Simony Kyšnerové stávkující průjezd na zmíněném přechodu nakonec zablokovali jen částečně. Omezení navíc začalo platit později, než plánovali. Odpoledne totiž přes hraniční přechod přejel do Česka konvoj s rozebraným demoličním strojem specializované české firmy. Ta před Vánocemi vykonala v Prešově na východním Slovensku hlavní část demolice dvanáctipatrového domu, který poničil výbuch plynu a následný požár. Konvoj vyrazil z Prešova v pátek dopoledne. Již dříve protestující autodopravci umožnili i na jiných zablokovaných silnicích přejezd například vozům záchranných složek.

Ukončení částečné blokády dálničního přechodu Brodské-Břeclav bylo podle policie ohlášeno na pátek ve 20:00.

Motoristé museli v pátek počítat také s dopravními omezeními na některých přechodech s Maďarskem a Polskem, na silnicích v Žilině, Ružomberoku a v Košicích a také na jedné z klíčových silnic ve východní části Bratislavy, kde protest autodopravců začal už v úterý. Podle policie některé blokády budou pokračovat i o víkendu.

Slovenské úřady odmítly požadavek Unie autodopravců Slovenska snížit sazby silniční daně o polovinu a pozastavit mýtný systém. Dopravci reagovali na zprávu nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mýtného systému SkyToll zinkasoval až téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích.

Ministerstvo financí ve čtvrtek ale oznámilo, že je připraveno předložit sněmovně návrh na snížení sazeb silniční daně pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 procenta. Snížení o polovinu by podle úřadu znamenalo výpadek příjmů státu ve výši asi 35 milionů eur (884 milionů korun).

Silniční daň platí firmy i živnostníci za vozidla, která používají při svém podnikání. Základní sazba daně u nákladních vozidel závisí na celkové hmotnosti a na počtu náprav, pohybuje se od 74 do 2790 eur (1870 až 70 450 korun) ročně. Nová vozidla mají nárok na slevu z daně, naopak u starších vozů se sazba zvyšuje.