Česká republika má první tři potvrzené případy nákazy způsobené novým typem koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že pozitivní nálezy se týkaly dvou lidí v pražské Nemocnici Na Bulovce a jednoho v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Ve všech případech jde o lidi, kteří v poslední době přicestovali z Itálie. Jejich stav je dobrý a nic nenapovídá těžkému průběhu nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. ČR nepřistoupí k žádným karanténním opatřením, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se totiž jedná o individuální případy lidí nakažených v cizině.

Informační linky

Dotazy Pražanů ohledně nákazy novým koronavirem hygienici zodpoví nově na dvou telefonních číslech. Linky 773 782 856 a 773 782 850 zřídila pražská hygienická stanice zejména pro Pražany, kteří se vracejí z Itálie, a v provozu budou do odvolání denně od 09:00 do 20:00. 

Hygienici přistoupili ke zřízení speciálních informačně - poradenských linek kvůli vysokému zájmu obyvatel hlavního města o téma. Jen v sobotu odborníci přijali a zkonzultovali kolem 500 hovorů a zhruba 80 procent volajících byli ti, kteří se vracejí z lyžařských oblastí Itálie.

Speciální telefonní linku kvůli koronaviru zřídili také hygienici v Olomouckém kraji, kde podobně jako v Praze končí poslední turnusy jarních prázdnin.

V Praze měl pozitivní test český občan ročníku 1952 a Američanka narozená v roce 1999. Muž se účastnil konference na univerzitě v Udine a s hygieniky byl v kontaktu od středy. Pobýval v domácí karanténě a stýkal se jen s manželkou. Itálie oznámila, že v zemi byly pozitivně testovány čtyři osoby, které se účastnily setkání profesorů na univerzitě v Udine, jež se konalo 20. února. Tři jsou docenti z Udine a jeden z Terstu.

Američanka do Prahy přijela z Milána, kde studuje, a původně byla vyšetřena v motolské nemocnici. V Česku je podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) s kamarádkou z Ekvádoru, která vykazuje symptomy, ale její test byl negativní. Opakovat by se měl asi v pondělí. Podle šéfky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové nyní úřady zjišťují, s kým v Praze ženy přišly do styku.

V Ústí měl pozitivní test muž narozený v roce 1976, který s manželkou a dětmi pobýval na lyžařské dovolené v Itálii. Jeho rodina je v domácí karanténě. Středisko Auronzo di Cadore v oblasti Benátsko, které navštívili, je menší, níže položené rodinné centrum v Dolomitech. Čeští lyžaři sem příliš necestují. Skipasy má společné se známým velkým střediskem Cortina d ́ Ampezzo, od něhož je vzdáleno 30 kilometrů.

Podle Krajské zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá, byl muž převezen z Ústí na Bulovku. "Prakticky druhý den po návratu ho manželka dovezla na infekci a kontaktů tam bude minimálně, ale musíme to ještě ověřit," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice se sídlem v Ústí nad Labem Lenka Šimůnková.

Všechny pozitivní testy podle pravidel přezkoumá laboratoř v Berlíně. Podle ředitele Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavla Březovského jsou ale výsledky s velkou pravděpodobností přesné. Lidé, kteří byli v kontaktu s nemocnými, zůstanou v domácí karanténě. Lékaři, kteří vyšetřovali pacientku v Motole, postupovali podle preventivních pokynů. Budou dál v práci a budou sledovat svůj zdravotní stav.

ČR kvůli prvním případům nepřistoupí k žádným karanténním opatřením. Podle Vojtěcha by byla na místě až ve chvíli, kdy by se virus začal po ČR šířit a infikovali se další lidé v řádu desítek či stovek. Lidé by podle něj neměli cestovat do rizikových regionů, pokud to není nutné. Diplomacie aktuálně nedoporučuje do regionu Lombardie a Benátska cestovat do doby vyřešení sanitární situace.

Výskyt koronaviru v Evropě
ZEMĚ POČET NAKAŽENÝCH POČET ÚMRTÍ
Itálie 1128 29
Německo 117 0
Francie 104 2
Španělsko 76 0
Británie 35 0
Švýcarsko 19 0
Norsko 17 0
Rakousko 14 0
Švédsko 13 0
Nizozemsko 10 0
Řecko 7 0
Chorvatsko 6 0
Finsko 5 0
ČR 3 0
Dánsko 3 0
Rumunsko 3 0
Rusko 2 0
Belgie 2 0
Estonsko 1 0
Island 1 0
Irsko 1 0
Lucembursko 1 0
Severní Makedonie 1 0
Monako 1 0
Litva 1 0
Bělorusko 1 0
San Marino 1 0
CELKEM 1573 31

Premiér Andrej Babiš vyzval majitele, ředitele i recepční v hotelech k zajištění toho, aby klienti s příznaky nákazy zůstali na pokoji. "My tam musíme poslat službu, která by odebrala vzorky a analyzovala je," uvedl Babiš. Chce také, aby ještě před tím, než budou výsledky odběrů známé, bylo jasné, kde dotyčný člověk byl a s kým se stýkal.

Babiš chce kvůli šíření koronaviru také zakázat lety z Milána a Benátek. Navrhne to na Bezpečnostní radě státu. Itálie podle něj nákazu nezvládla.

Premiér se rovněž domnívá, že by bylo dobré, aby se v pondělí ve školách učitelé zeptali, kdo z dětí byl na prázdninách v Itálii.

"Je potřeba si taky říct na Bezpečnostní radě státu, jestli nezakážeme akce většího rozsahu," sdělil Babiš. Ohrožen by tak mohl být například nadcházející Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě, kde se očekává až sto tisíc lidí.

Koronavirem se bude Bezpečnostní rada státu zabývat v pondělí. Projednat by měla mimo jiné pořádání masových akcí, mezi které patří i biatlonové závody v Novém Městě na Moravě v druhé polovině příštího týdne. "Podle mých informací je tam asi 34 Italů. Pokud rada nerozhodne jinak, tak budeme od organizátorů chtít, aby přijali takové opatření, aby nedošlo k šíření nákazy," uvedl premiér.

Koronavirem, který se od prosince šíří z Číny, se ve světě dosud infikovalo přes 87 500 lidí a vyžádal si bezmála tři tisíce obětí. Drtivá většina případů se týká pevninské Číny, v Evropě je nejvíc zasažena Itálie. O nových případech informovaly dnes i okolní země. V Německu se počet infikovaných oproti sobotě takřka zdvojnásobil na 117 případů. Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené a celkově 14 případů.

U pětičlenné české rodiny, která se v pátek vrátila ze španělského ostrova Tenerife, kde byla několik dní v izolaci v hotelu s dalšími turisty kvůli koronaviru, se nákaza nepotvrdila. Po příletu byli vyšetřeni a jejich testy jsou negativní, uvedl v neděli na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Mrzí mě, že jim nevyšla dovolená, ale jsem moc rád, že jsou zdraví zpět v ČR," doplnil Vojtěch.

Novým typem koronaviru se na celém světě nakazilo přes 87 500 lidí a nemoc Covid-19 si vyžádala bezmála tři tisíce obětí, napsala v neděli agentura AFP. Markantně počet nakažených a mrtvých nadále stoupá v Íránu a Jižní Koreji. Čína za 24 hodin vykázala 35 mrtvých, což je nejmenší hodnota za tři dny. První úmrtí na nemoc ohlásily Spojené státy, Austrálie a Thajsko, v Evropě je nejvíce mrtvých v Itálii – 29. Akciové trhy na Blízkém východě klesají. Ve Španělsku se počet nakažených zvýšil od soboty z 46 na 73, napsala agentura Bloomberg. 

Covid-19 ve světě

Mezi nejvíce postižené země patří Čína, Jižní Korea, Itálie (1128 nakažených a 29 mrtvých), Írán a Japonsko. V Evropě jsou v závěsu za Itálií Francie (v sobotu 100 nakažených a dva mrtví) a Německo (ke dnešku 117 nakažených). Britské zdravotnické úřady informovaly, že v zemi od soboty přibylo 12 infikovaných, celkem se jich tedy zde koronavirem nakazilo 35.

V Německu se počet infikovaných novým typem koronaviru oproti sobotě takřka zdvojnásobil, ministerstvo zdravotnictví ke dnešku eviduje celkem 117 případů. Sousední Rakousko ohlásilo čtyři nově nakažené, celková bilance tak v alpské republice vzrostla na 14 případů.

Populární pařížské muzeum Louvre dnes kvůli šíření nákazy nového typu koronaviru zůstalo uzavřené, personál se totiž obává, že by ho návštěvníci mohli infikovat.

Vojtěch: Pro většinu lidí je koronavirus jako chřipka. Ohroženi jsou senioři a lékaři

V Číně kleslo znečištění, zčásti kvůli epidemii

Znečištění ovzduší v Číně se v posledních týdnech výrazně snížilo, a to přinejmenším zčásti kvůli zpomalení ekonomiky v důsledku šíření nového typu koronaviru. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Národní úřad pro letectví a vesmír na základě svých satelitních snímků srovnal znečištění ovzduší v Číně v prvních dvou měsících roku 2019 a 2020. Snímky ukazují pokles hladiny oxidu dusičitého v letošním roce, který se časově shoduje s omezením či pozastavením výroby v mnoha továrnách.

Pokles hladiny oxidu dusičitého, jehož hlavním zdrojem jsou motorová vozidla a průmyslové závody, byl podle vědců z NASA patrný nejdříve v oblasti města Wu-chan, které je ohniskem nákazy.

Podle expertky NASA Fei Liu v Číně množství exhalací každoročně klesá v době oslav lunárního nového roku, po skončení dovolených ale znovu rychle roste. "Letos je pokles výraznější než v minulých letech a také trvá déle," uvedla Liu.

Vojtěch: Pro většinu lidí je koronavirus jako chřipka. Ohroženi jsou senioři a lékaři